Editörün Seçtikleri

10 İkonik LGBT Çizgi Roman Süper Kahramanı

GMag
Yazar: GMag

LGBT karakterler ana akım çizgi romanlarda hala nadir olsa da, LGBT temsili son yıllarda tüm zamanların en yüksek noktasında. Bu 10 kahraman, eşcinsel bir çocuk olarak herhangi bir kahraman ‘açık’ olmadan çok önce çizgi romanlarla büyüyen Bill Schelly tarafından seçildi.

1- Astonishing X-Men #51

Northstar, Amerikalı çizgi romanlarda ilk eşcinsel süper kahramanlardan biriydi ve bir Marvel çizgi romanında eşcinsel olduğunu açıklayan ilk açık eşcinsel karakterdi. Haziran 2012’de çıkan bu sayıda eşi Kyle Jinadu ile evlendi ve bu evlilik ana akım bir çizgi romanda gösterilen ilk eşcinsel düğünüydü. Ayrıca, gerçekten sert biri!

2- America #1

Miss America Chavez ihtiyacımız olan kuir latin kahramandı ve geçen sene adı sade bir şekilde ‘America’ olan kendi çizgi romanına kavuştu. Uçuyor, boyutlararası portallar açıyor ve nereye giderse milleti pataklıyor.

3- Batwoman #8

Kate Kane nam-ı değer Batwoman Gotham City’de bu ismi kullanan ikinci kahraman. 2006’da en başta DC’nin süper kahraman kadrosunda çeşitliliği sağlamak amacıyla lezbiyen olduğu açıklandı. The Question adını kullanan başka bir DC kahramanı olan Renee Montoya’yla romantik bir ilişkisi var.

4- Iceman #1

Bobby Drake, X-Men’in 1963’teki ilk sayısında görünen orijinal X-Men’den biriydi. Bu seksi adam, buzu ve soğuğu çeşitli yollarla manipüle etmesini sağlayan mutant güçlere sahip. Drake, Extraordinary X-Men’in 6 sayısında eşcinsel olduğunu açıkladı ve Ağustos 2017’de kendi solo serisine sahip oldu.

5- Harley Quinn #1

Quinn aslında bir süper kötü ama Suicide Squad filmini neredeyse kendi filmi yaptıktan sonra yeni çizgi roman serisinde karakteri biraz yumuşatıldı. 1992’de çıkan Batman: The Animated Series’de Joker’in ekibinden birisi olarak yaratılmıştı ve beklenmedik bir şekilde DC’nin en popüler karakterlerinden birisi oldu. 2015’te panseksüel olduğu ve uzun amandır suç ortağı olan Poison Ivy ile bir ilişkide olduğu açıklandı.

6- Hellblazer

Hellblazer olarak bilinen esrarengiz detektif John Constantine spandex giymiyor olabilir ama kesinlikle bir süper kahraman. 2002’de biseksüel olduğu açıklanmasına rağmen yönelimi hiçbir zaman çizgi roman maceralarının büyük bir parçası olmadı.

7- Young Avengers #5

Bu genç kahramanlar takımında şekil değiştiren Hulkling (Teddy Altman) ve Wiccan (Billy Kaplan) sevgililer. Wiccan, Vision ile Scarlet Witch’in oğlu, ki isminin sebebi de ‘witch’ (cadı) kelimesinin erkek karşılığı. Teddy’nin uzaylı kökenleri, bu çiftin ilişkisine ilginç bir boyut daha katıyor.

8- Kevin Keller #10

Tam bir süper kahraman olmasa da Archie’nin eşcinsel arkadaşı Kevin’den çizgi romanlardaki eşcinsel karakterleri konuşulurken bahsetmemek olmazdı. Yazar-sanatçı Dan Parent tarafından yaratılan Kevin bu sayıda spandex giyiyor ve The Equalizer adını kullanarak suçla savaşıyor. Kahramanlık devam etmedi ama Kevin’ın Archie’nin yakın arkadaşı olarak konumu değişmez görünüyor.

9- Rawhide Kid #1

Tanım esnetmenin bir örneği daha ama en azından Rawhide Kid her sayıda aynı kıyafeti giyiyor. Johnny Bart’ın homoseksüelliğinin açıklanması Marvel’ın yetişkinler için 2003’te çıkardığı beş sayılık mini seriye denk geldi. Bu, Brokeback Mountain’den sadece birkaç yıl önceydi. Batı’nın bu kadar vahşi olduğunu kim bilebilirdi?

10- Wonder Woman #4

Cennet Adası olarak da bilinen ve sadece kadınların yaşadığı Themyscrira’da büyüyen Diana genel olarak biseksüel veya panseksüel olarak biliniyor. Wonder Woman bir LGBT ikonu ve bu görüntüyle DC Comics ve aktris Gal Gadot’un bir sorunu yok. Karakter, II. Dünya Savaşı öncesi dönemde iki kadınla aynı anda çok eşli bir ilişki içerisinde olan bir erkek tarafından 

 

 

 

Yorum Yaz