Haberler Lezbiyen

1901’de Evlenen İspanyol Lezbiyen Çift İle Tanışın

GMag
Yazar: GMag

Rapora göre, hikayeleri sıradan bir aşk hikayesi değildi çünkü yargılamayla karşılaştılar. Bu fark edilmeden yaşayamadıkları anlamına geliyor, çift bu yüzden Portekiz’e kaçtı.

Portekiz’deyken Marcela doğum yaptı ve İspanya, ikilinin iade edilmesini isteyince düğünlerinden bir sene sonra çift bu kez Buenos Aires, Arjantin’e kaçtı.

Bu kaçıştan sonrası hakkında raporu hazırlayan De Gabriel de çok bir şey bulamadığını ifade ediyor. De Gabriel’in tek bulabildikleri Elisa ve Danimarkalı bir erkek arasında düzmece evlilik belgeleri ve 1909’da Elisa’nın Veracruz’da intihar ettiğini rapor eden bir Meksika gazetesi.

Isabel Coixet, Marcela ve Elisa’nın hikayesini tüm dünyaya duyurmak için bir film çekmeye hazırlanıyor. Coixet hikayeden çok etkilenmiş ve daha fazlasını bulmayı istemiş.

BBC’ye konuşan Coixet şunları söyledi:

“Cevapladığından daha fazla soru işareti doğuran bu hikayeyi duyduğumda ağzım açık kaldı. Sonunda onlara ne olduğunu ve bütün bunlardan paçayı sıyırabileceklerini nasıl düşündüler bilmiyorum.”

Coixet, ‘aşık kadınlar’ hakkında söylenmiş az hikaye olduğuna katıldığını, ancak hikayenin bir manifesto olmasını amaçlamadığını söyledi. 

“Bana göre kadınlar hakkında hikayeler yazmak doğal, yapımcılar hep neden böyle olduğunu soruyor. Erkek bir yönetmene neden Dunkirk’le ilgili bir film yapmak istediklerini sormuyorlar. Ama bana neden 1901’de Galicia’da evlenen iki kadının hikayesini film yapmak istediğimi sordular. Hadi ama! Bu kahramanca bir şey!”

Yorum Yaz