Haberler Tarih

2.500 Yıllık Eşcinsel Temalı Erotik Yazıtlar Bulundu!

GMag
Yazar: GMag

Küçük bir Yunan adası olan Astypalalia’da tarih öncesi eserler için kazılar yapan Dr. Andreas Vlachopoulos 2014’te antik erotik yazılar keşfetmişti. Bu yazılar oldukça eşcinsel:

Zamanında Astypalia’nın yarım adası Vathy’de oldukça müstehcen ve büyük penisler içeren bir çift yazı yazılmış. Yazıtlar milattan önce 500 ve 600 yıllarına dayanıyor. Vlachopoulos, “anıtsal ölçekte” olan yazıtları gördüğünde yazıtların arkasındaki mesajı hemen anlamış.

Princeton çıkışlı profesör, bu çizimleri öğrencileri antik ada ile tanıştırırken keşfetmiş ve “Onları gördüğümde tek söyleyebileceğim onların mükemmel olduğuydu.” diyor. “Oldukça büyük yazılarla yazılan yazılar sadece cinsel isteği anlatmıyor direkt olarak seksin kendisini anlatıyor. Böyle bir şeye oldukça nadiren rastlanır.”

Kireç taşına yontulmuş yazıtlar Antik Yunan tarihinden paha biçilemez derecede özel hayat bilgileri taşıyor. Milattan önce 600’lü yılların ortasında yazıldığına inanılan yazıtta, “Nikasitimos burada Timona’yı sürüyordu.” sözü geçiyor.

Dr. Vlachopoulos yeni keşfedilen yazıtların çok özel olduğunu çünkü yazıda geçmiş zamanda devamlılık kalıbı (sürüyordu) bulunduğunu söylüyor. Vlachopoulos, “Bu iki erkeğin çok uzun süredir birlikte olduğu ve erotik sanat çalışmalarından çok farklı şeyler yaşıyor olduğu kanısına vardık.” şeklinde açıkladı.

Adanın yine bu alanında kireç taşına oyulmuş Dion ismi ve altında iki adet penis çizimi bulundu. Vlachopoulos bu durumu “Dion tarafında da benzer eylemler gerçekleşiyor.” şeklinde açıklıyor.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz