Dünya Editörün Seçtikleri

2017’de LGBT’lerin Elde Ettiği 10 Önemli Politik Zafer!

GMag
Yazar: GMag

Politik olarak, 2017 LGBT’ler için zor bir yıl oldu. Ancak bir topluluk olarak direndik. Sokaklarda protesto gösterdik. Aramalar yaptık. Dilekçe imzaladık. Ve bu yıl ideal değilken, elde ettiğimiz zaferleri kutlamak yine de gerekliliktir. Direndik ve başardık.

1- Cumhuriyetçi senatör Alabama seçimlerinde kaybetti. Cumhuriyetçi Roy Moore sadece homofobik bir bağnaz değil, aynı zamanda cinsel anlamda bir yırtıcı. Doug Jones’a Alabama senatörü olarak kaybı, LGBT, kadın, renk, insanlar ve diğer tüm marjinal gruplar için büyük bir zafer. Doug Jones’a %99 oranında oy veren siyahi kadın seçmenlerin büyük katılımı olmaksızın Jones seçimleri kaybedecekti.

2- Transların askerlikten banlanması olayı başarısız oldu. Trump, transeksüel askerlerin orduda hizmet etmesini yasaklayan bir askeri yasağı yürürlüğe koymak için sert ve kirli bir mücadele verdi. Trump, yasağın başlıca itici gücü olarak “tıbbi masraflar”ı verdi. Ancak ordu, transeksüel birliklerin tıbbi bakımında olduğu gibi Viagra’ya beş kat daha fazla harcarken, çok sayıda federal hakim Trump’un transeksüel askerlere yasak getirme girişimini durdurdu.

3- Birden fazla transseksüel, kamu görevine seçildi. Bu geçmiş seçim sezonu LGBT topluluğu için çok büyüktü; çünkü Danica Roem de dahil olmak üzere çok sayıda trans asker ABD genelinde resmen göreve seçildi.

4- Cumhuriyet sağlık hizmetleri değiştirme planı başarısız oldu. Tüm bu konuşmalarında, Trump, Senato’da çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçilerle bile, Affordable Care Act (Affordable Care Act) (diğer bir deyişle Obamacare) ‘i yürürlükten kaldırmakta ve yerine başka bir şey koymakta başarısız oldu. HRC’nin belirttiği gibi, ACA LGBT topluluğunun üyelerini doğrudan etkiliyor. Affordable Care Act (ACA), birçok LGBT şahsına ve ailelerine ilk kez sağlık sigortası kapsamını gerçekleştirdi.

5- Avustralya eşcinsel evlilikleri yasalaştırdı. %60 Evet oyuyla beraber, eşcinsel çiftler artık Avustralya’da evlenebiliyor.

6- California, Amerika Birleşik Devletleri’nde, üçüncü cinsiyeti tanıyan ilk eyalet oldu. Bu yıl Ekim ayında Jerry Brown, Cinsiyet Tanıma Kanunu’nu imzaladı. 1 Ocak 2019’dan itibaren, kimliklerde, doğum sertifikalarında ve ehliyet belgelerinde üçüncü cinsiyet seçeneği olacak.

7- Bir çok eyalet dönüşüm terapisini yasakladı. New Mexico, Connecticut, Rhode Island ve Nevada dönüşüm terapisini yasaklayan eyaletlerden bazıları. 

8- Federal mahkeme, insanların cinsel yönelimleri sebebiyle işten çıkarılmayı yasakladı. İnsanların cinsel yönelimlerinden dolayı onları işten çıkarıyor olmanın 7. maddeye göre cinsel ayrımcılığa girdiğini belirten mahkeme, bunu yasakladı.

9- Almanya eşcinsel evliliği yasalaştırdı. Angela Merkel’in tam tersi yönde olan düşüncelerine rağmen, eşcinsel çiftler artık Almanya’da evlenebilecekler.

10- Justin Trudeau, bütün Kanadalı LGBT vatandaşlarından özür diledi. Justin Trudeau, önceki hükümetler tarafından LGBT’lerin askeri ve kamu hizmetlerinden atılmaları için soğuk savaş darbesini “ortak bir utanç” olarak nitelendirerek on yıllarca süren bir kampanyadan dolayı özür diledi. 1950’lerden 1990’ların başlarına kadar Kanada hükümeti, eşcinsel veya transseksüel olduğuna inanılan memurları gözlemledi ve sorguya çekti. Kamu hizmetlerinde, askeri ve Royal Canadian Mounted Police’deki binlerce kişi görevlerini bırakmaları için zorlandı ya da gözleri korkutuldu.

Yorum Yaz