Editörün Seçtikleri Sinema

Mutlaka İzlemeniz Gereken, Bu Yılın En Güçlü 5 Kuir Filmi

GMag
Yazar: GMag

Bu yılki Londra Film Festivali seçkilerini sizler için derledik.

İşte sizin için seçtiğimiz 5 kuir film.

A FANTASTIC WOMAN

Trans rolleri oynamaları için trans olmayan oyuncuları seçen yüksek kaliteli filmlerin sayısı bu kadar çokken, Sebastián Lelio’nun yeni filminde trans oyuncu Daniela Vega’yı oynatması film sektörüne taze bir soluk kattı. Vega filmde bir garson ve gece kulübü şarkıcısı Marina’yı canlandırıyor. Marina eşi aniden ölünce hem eşinin kaybıyla hem de eşinin ailesinin kötü tavırlarıyla baş başa kalıyor. Vega bu film sayesinde Oscar kazanan ilk trans oyuncu olma şansını yakalayabilir.

THELMA

Hem paranormal korku hem de romantik drama türündeki Joachim Trier filmi Thelma, doğaüstü güçleri genç bir kadının cinselliği üzerindeki baskıcı değerlerin etkilerini yansıtmak için bir metafor olarak kullanıyor. Eili Harboe’nin canlandırdığı karakter kendini engellenemez bir şekilde sınıftaki kız arkadaşına doğru sürüklenirken bulur. Arkadaşına olan ilgisi giderek kötüleşen durumlarla çakışmaktadır. Bu olayları son derece katı ve inançlı olan ailesinden gizlemektedir.

CALL ME BY YOUR NAME

Erişkinliğe geçiş drama türündeki film Luca Guadagnino tarafından yönetildi. Başrollerinde Timothée Chalamet ve Armie Hammer’ın olduğu Call Me By Your Name’in hikayesi ise şu şekilde gelişiyor: 1980 yılında İtalya’da yaşayan genç bir adam ailesinin villasında kalırken bir akademisyenle ilişki kurmaya başlıyor.

PRINCESS CYD

Son derece meraklı bir ergen olan Cyd, içe dönük bir roman yazarı olan teyzesinin Chicago’daki evinde birkaç hafta geçirmeye gelmiştir. Princess Cyd’in baş kahramanı “hem şirin bahçıvan komşularına hem de tatlı bir barista olan Katie’ye ilgi duymaktadır,” ancak seçimini Katie’den yana yaparak onunla romantik bir ilişkiye başlayacaktır. Katie rolünü ise Malic White canlandırıyor.

SATURDAY CHURCH

14 yaşında, otoriter teyzesinin bakışları altında cinsel kimliği ile mücadele eden bir erkek çocuğu kulağa tam bir dram gibi gelebilir ancak Saturday Church bir müzikal film. Fantezi ve müzikal sahneleri cesur ve vurucu senaryosuyla birleştiren film Ulysses rolündeki Luka Kain’e büyük övgü getirdi.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz