Editörün Seçtikleri Yaşam

20’li Yaşlarda Yapılacak Önemli Gay Şeyler

GMag
Yazar: GMag

30’larında (ve ötesinde) bazı gay arkadaşlarla konuşup, 20’lerinizde yapmanız gereken şeyleri bir araya getiren bir liste yaptık. 

Bu listedeki her şey özü itibariyle eşcinselce değil, bu listede cinsel yöneliminiz farketmeksizin gelecek yıllarda hayatınızı en iyi şekilde yaşamak için yapmıyor olmanız gereken şeyler de var. Ancak önerileri olabildiğince kuir yapmaya çalıştık! 

1- Tamamen çıplak bir biçimde eşcinsel bir çıplaklar plajına gidin

Bir eşcinsel çıplaklar plajına sırf eğlenceli olduğu için gitmeyin. Öğrenebileceğiniz asıl şey vücudunuzu kabul etmeyi öğrenmek olabilir, ki bu kuir erkekler için heteroseksüel erkekler için olduğundan daha zordur.

2- Sosyal medyayı azaltın

Haberleri öğrenin. Arkadaşlarınızla irtibatta kalın. ancak 7/24 sosyal medyada olmayın hele ki başka insanlarla birlikteyseniz. Benzer şekilde ne zaman dışarıda olursanız Instagram için fotoğraf çekmeyin. Eğer bu gerçekten sizin işiniz değilse görüştüğünüz insanlarla birlikte olmaya özen göstermelisiniz.

3- Her şeyi yalnız yapmayı deneyin (en azından bir kez)

Bir gay bara yalnız gidin. Tek başınıza eve çıkın. Başka bir şehre yalnız gidin. Ama en önemlisi tek başınıza kalmayı öğrenin. İnsanlar genelde hayatı yalnız tecrübe etmekle ve bir şeyleri yalnızken yaparak en büyük kişisel gelişmeyi sağlıyorlar.

4- Para biriktirin

Yani yapabiliyorsanız. Ama gerçekten deneyin. 35 yaşınızdaki haliniz size teşekkür edecek. (60 yaşınızdaki haliniz de)

5- Daha çok seks yapın

Kimse 40’lı veya 50’li yaşlarında ‘Keşke daha az seks yapsaydım.’ dememiştir. Herkes her zaman daha fazla yapmış olmayı diler. Biraz yapın. Gidin biraz tenha bir parkta takılın. Neden olmasın?

6- Cinsel sağlığınıza dikkat edin

Daha fazla seks yapmaya karar verdiğinize göre cinsel sağlığınıza da daha çok önem göstermelisiniz. PrEP kullanmayı düşünün. Özellikle kondom kullanmalısınız. Her 3 ayda bir test yaptırın.

7- Değişik tarzda ilişki tiplerini keşfedin

Tek eşlilik çoğu insan için geçerli olabilir ama herkes için değil. Etik olarak tekli olmayan veya değişik tarzda çoklu ilişkileri deneyin. Asla bilemezsiniz! Hayatınızda tam ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir.

8- Eşcinsel seks uygulamalarını azaltın

Grindr bağımlılık yapıcı. Eşcinsel erkekler için dünyadaki en bağımlılık yapıcı olabilir. Ancak Grindr ve diğer seks uygulamalarını azaltın. Onları hiç kullanmayın demiyoruz. Ancak yine de gerçek hayatta birileriyle tanışmaya da çalışmalısınız.

9- Çeşitli bir arkadaş grubunuz olsun

Her anlamda çeşitli. Eşcinsel, heteroseksüel, genderkuir, biseksüel, transseksüel her ırktan ve yaştan insanlarla arkadaş olun. Platonik ilişkilerle ufkunuzu genişletin.

10- Drama içinde olmayı bırakın

18 yaşındayken iyi ama 25 yaşındayken o kadar da değil. 30 yaşınıza geldiğinizde drama artık tatlı değil. Yapmayın ve dramaya yatkın insanları hayatınızdan çıkarın. 

11- Aşkla dramayı bir araya getirmeyin

Ayrıca dramayla aşkı bir araya getirmeyi de bırakın. Evet, ilişkiler çalışma ister. Hayır o kadar da iş gerektirmemeliler. Eğer sürekli kavga ediyorsanız birlikte olmamalısınız. Bu kadar basit.

12- Ailenizle iletişim kurun

Aile bu bağlamda her anlama gelebilir. Bildiğimiz kadarıyla bir sürü kuir insan biyolojik aileleri tarafından reddediliyor ve kuirler kendi ailelerini kendileri seçiyorlar. Eve gidip homofobik ebeveynlerinize katlanın demiyoruz ancak zihinlerini değiştirdilerse ve destekleyici olmaya çalıştılarsa onlara bir şans daha vermeye değebilir. (Ya da sadece seçilmiş ailenizle daha çok iletişime geçin ve onları kucaklayın. Bu da harika bir seçenek!)

13- Hayattaki anlam karmaşasını kucaklayın

30 yaşımıza geldiğimizde bir ‘yetişkin’ olacağımızı sanarız ancak kimsenin hayatın ne olduğuna dair gerçek bir fikri olmaz. 30 yaşına gelindiğinde yanan bir ampül yoktur. Hayatı hala anlamaya çalışırsınız.

14- Kendinizi kutulara koymayın

Etiketler harikadır. Kendinizi bir şekilde tanımlamak çok iyidir. Ama aynı zamanda kendinizi diğer fırsatlara ve tecrübelere kapatmayın.

15- Kendinizi diğer erkeklerle kıyaslamayı bırakın

Kendinizi diğer eşcinsel erkeklerle kıyaslamak kolaydır. Kim daha çok para kazanıyor? Kim barlarda daha çok dikkat çekiyor. Kim daha çok seks yapıyor? Kimin vücudu daha iyi? Kendinizi başka erkeklerle kıyaslamamak ne kadar zor biliyoruz ama gerçekten, gerçekten kıyaslamamaya çalışın. Bunun ne kadar önemli olduğunu bilemezsiniz.

16- Bir erkek arkadaş/partner bulmak için baskı altında hissetmeyin

Zamanınız var hemen taşınmak zorunda değilsiniz. Hala kendinizi keşfediyorsunuz. 20’lerinizde bir erkek arkadaş, eş veya partner bulmak için kendinizi zorlamayın.

17- Kimi dinlediğinize dikkat edin

Genel olarak başkalarının tavsiyelerini dinlemek iyidir. Ancak aynı zamanda herkesi de dinlemeyin. Kimi insanlar yanılır ve kötü tavsiye verirler. Dinlediğiniz ve yoksaydığınız tavsiyeye dikkat edin.

18- Okuyun

Kitap okuyun. Politika ve güncel olaylar hakkında okuyun. Anılar okuyun. Okumak bir kişi olarak büyümenizi ve ufuklarınızı genişletmenize sebep olur. Ayrıca sizi daha ilginç bir insan haline de getirir.

19- Kinciler (haters) hakkında endişelenmeyin

Her zaman nefret eden insanlar olacaktır. Söylediklerinden bir şey öğrenebiliyorsanız dinleyin tabi. Ancak çoğu zaman sırf nefret etmek için nefret ediyorlar. Özgüvensiz veya kıskanç olduklarından nefret saçıyorlar.

20- Gülebildiğiniz her şeye gülün 

Kahkaha en iyi ilaçtır. Bu cümleyi söyleyen ilk kişi kim bilinmiyor ama bir dahi olmalı. Gülebildiğiniz her fırsatta gülün. Hayatın tadını çıkarın.

 

1 Yorum

Yorum Yaz