Haberler Yaşam

36 Yaşındaki Eşcinsel Büyükbaba: ‘Torunum, en iyi arkadaşım’

GMag
Yazar: GMag

14 yaşındayken baba, 32 yaşındayken büyükbaba olan eşcinsel erkek Albertino (Rino) Ritualo, genç yaşta büyükbaba olma ve cinselliğini kabullenme hikayesini anlattı.

Katolik Filipinli ve askeri kökenli bir ailede büyüyen Albertino, duyguların ve hislerin kolay kolay bahsedilemediği bir aile ortamında büyüdü. Tino, doğumundan 12 yaşına kadar büyükbabası ve büyükannesiyle kaldı ancak 12 yaşındayken dedesi vefat ettikten sonra ve babaannesi onu Kanada’ya gönderdi.

Burada aile hayatından da uzak kalan Tino, sonunda en yakın arkadaşının kız kardeşiyle bir yakınlaşma yaşamış. Olaylar silsilesi sonucu genç kız, hamile kalmış.

“Baba olacağımı öğrendiğim sırada aslında eşcinsel olduğumu da farketmeye başladım. Okulumu bitirdim, bir işe girdim ve ne yaptığım veya ne olduğum hakkında bir fikrim olmadan babalık yapmaya çalıştım.”

Genç erkek 19 yaşında seçilmiş bir arkadaş çevresine, sonra da 21 yaşında hayatındaki herkese gay olduğunu açıkladı. Bu sıralarda birisiyle çıkmaya başlayan Tino, Kanada’da erkek arkadaşıyla evlendi. Çift, 11 yıl sonra boşanmak için dava açtı. Boşanma ortasında depresyona giren genç Tino, lise son sınıftaki kızının hamile olduğu haberini aldı. 

“Kızımın da benim gibi hayatı bu kadar zorlayıcı biçimde yaşamasını istemiyordum ama torunum doğduğu anda değiştiğimi biliyordum. Beni o depresyondan çekip çıkardı.”

Şimdi 4 yaşında olan Leo, Tino’nun kızı Tiyanna ve oğlu Dionisio, hep birlikte yaşıyorlar ve Tino, Leo’nun en iyi arkadaşı olduğunu söylüyor. Gerçekten özel bir bağ yaşadıkları belli olan büyükbaba ve torun hep birlikte uyuyorlar ve Tino kendisinin ona öğrettiği kadar torununun da kendisine öğrettiğini söylüyor. 

 

Yorum Yaz