Haberler Politika

Justin Trudeau İlk Defa LGBT Aktivistlerini Kızdırdı!

GMag
Yazar: GMag

Kanada hükumeti, zamanında temizlik adında ordudan çıkartılan LGBT’lerden özür dileyeceğini açıkladı.

Resmi bir özürle son 30 yılda işlerini kaybeden Kanadalıların mahrum kaldıkları haklar konusuna da çeşitli düzenlemeler yapılacağı açıklandı.

Bu temizlik programı 80’lerin sonunda, eşcinsel bireylerin milli güvenliğe bir tehdit oluşturduğu gerekçesi ile başlatılmıştı.

Zamanının görevlileri Meyve Makinesi adını verdikleri bir sistemle, eşcinsel bireylerin kimliklerini keşfetmeye çalışmıştı.

Ottowa üniversitesi tarafından tasarlanan ve geliştirilen alet, ordu personellerine cinsel içerikli fotoğraflar gösterip, bunlara nasıl tepki verdiklerini ölçüyordu.

Resmi özürün sonbaharda gelmesi bekleniyor.

Randy Boissonnault, (Başbakan Justin Trudeau’nun LGBT konuları danışmanı), özürün yeterince tatmin edici olacağı konusunda güven veren bir açıklama yaptı.

“2017’nin sonuna gelmeden anlamlı ve özel bir şekilde resmi özürün gerçekleşmesi konusunda fazlasıyla dikkatliyiz.”

Uzun bir süredir LGBT aktivistleri, hükumeti bu özrün dilenmesi için göreve çağırıyordu.

Bu yıl içerisinde Almanya önceki yıllarda eşcinsel olduğu için hapse mahkum bırakılmış insanlara toplamda 30 milyon Euro tazminat ödemişti.

Geçtiğimiz hafta ise benzer bir haber Avustralya’nın Queensland eyaletinden gelmişti.

Mart ayından beri Kanada’da mücadelede olan aktivistler, bu özrün neden bu kadar geç kaldığını anlayamadıklarını, bu vahşi ve acımasız kampanya konusunda hükumetin objektif bir şekilde özür dilemesi gerektiğini düşünüyorlar.

“Eninde sonunda bir özürün yapılacağı söyleniyor, Eylül ayındansa hemen şimdi bu özürü talep ediyoruz”

Bunlar yaşanırken, yine Kanada’da, Kanada’nın ilk seçilmiş açık eşcinsel millet vekili olan Boissonnault, cinsiyetsiz tuvalet oluşturulma yasasını çıkartmak için teşvik edici eylemler gerçekleştirmişti.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz