Dünya Haberler

5 LGBT Genci, Evsiz Olmanın Nasıl Bir Şey Olduğunu Anlatıyorlar

GMag
Yazar: GMag

Ulusal Öğrenci Onur Yürüyüşü kapsamında düzenlenen evsizlik panelinde konuşan 5 LGBT genç, evsiz olmanın zorluklarından ve yaşadıklarından bahsetti. İngiltere’deki istatistiklere göre her 4 genç evsizden birisi LGBT ve 2016 boyunca Birleşik Krallık sokaklarında toplam 8000 genç evsiz vardı.

Bu gençlerden biri olan ve Newcastle’da yaşayan Bridie, evde şiddet görmüş ve üvey babası tarafından evden dışarı zorlanmış. 

“Arkadaşlarımın evlerinde haftalar geçirirdim. Yaşamak için güzel bir yol değil, kimse ebeveynlerine yalan söylemek zorunda kalmış gibi hissetmemeli. Şimdilerde Albert Kennedy Fonu’nun evlerinde kalıyorum.”

Trans bir kadın olan Anita, Danimarka’dan Londra’ya gitmiş ve bir iş bulamadığı için insanların kanepelerinde yatmaya başlamış.

“İnsanlar fotoğrafımı ve videolarımı çekerlerdi. Dışarıdaydım ve günün keyfini çıkarmaya çalışıyordum. Maruz kaldığım en büyük kabalıklardan biriydi.”

Panele katılanlardan ancak adı açıklanmayanlardan birisi Pakistan-İranlı bir aileden gelen bir trans erkekti. Çok genç yaşta babasını kaybeden genç, küçüklüğünden beri bir kız çocuğu olmadığını biliyordu. 15 yaşındayken ölen annesi cinsel kimliğini kabullenmezken, onun yerine kendisine bakmaya başlayan teyzesi çok daha kötüydü. 

“Trans olmam kabul edilemezdi. Çok fazla kavga ve tartışma yaşadık. Geçerli değilmişim gibi hissettirildim.” 

Sosyal yardım programlarında çalışan Carla, evinde şiddet gördü ve bunun sonucu olarak arkadaşlarının evlerinde toplam 6 ay kaldı.

“Gizli evsizlerden oluşuyoruz. Ancak sokakta yatıp kalkarsanız evsiz olacağınız gibi yanlış bir görüş var. Geceyi barlarda diskolarda geçirip farklı insanların evlerinde kalan kişiler de en az diğerleri kadar evsiz.”

Yorum Yaz