Dünya Haberler

ABD’li İki Yüzbaşı, Görev Başındayken Evlenen İlk Eşcinsel Çift Oldu

GMag
Yazar: GMag

ABD ordusunun ‘sorma, söyleme’ döneminde tanışan ve West Point askeri akademisine evlenen iki yüzbaşı, ABD ordusunda görev başındayken evlenen ilk eşcinsel çift oldu.

New York Times’ın geçtiğimiz cuma yaptığı habere göre ikisi de Apache helikopter pilotu olan 30 yaşındaki Yüzbaşı Daniel Hall ve 26 yaşındaki Vinny Franchino New York’taki etkileyici bir mimariye sahip olan West Point Askeri Akademisi’nin kilisesinde evlendiler.Çiftin tanıştığı dönemde Başkan Clinton’ın ‘sorma, söyleme’ politikası yürütülüyordu ve eşcinseller ya ordudan atılıyor ya da cinsel kimliklerini açıklamamaları yönünde baskı görüyorlardı.

Çift, Hall helikopteriyle birlikte Güney Kore’ye tayin edilince bir süre başka insanlarla görüşmesine rağmen bir süre sonra tekrar bir araya geldi.

Franchino, ilişkilerinde zaman zaman yaşadıkları zorlukların kimliğini saklamak kadar zor olmadığını söyledi:

“Birbirimizin yanında garip olmaktan, el ele sokakta yürürken insanların bize ibne diye seslenmesine kadar bir çok şeyi tecrübe ettik ve bunlara göğüs gerdik ama hiçbirisi ordunun ‘sorma, söyleme’ dönemindeyken çalışmak kadar zor değildi.”

 

Yorum Yaz