Haberler Politika

Alman Yeşiller Partisi Eşcinsel Evliliği, Koalisyon İçin Şart Koşuyor!

GMag
Yazar: GMag

Alman Yeşiller Partisi eylül ayında gerçekleşecek genel seçimlerde koalisyon kurulması durumunda koalisyon için eşcinsel evliliği şart koyuyor.

Parti, geçtiğimiz günlerde Berlin’de seçim öncesi konferansı düzenledi. Bu konferansta partilerinin genel duruşu ile ilgili çeşitli açıklamalar yapıldı. Bunlardan biri de manifestolarını okurken söyledikleri “Herkes için evlilik şartlarının sağlanmadığı bir koalisyonda olmamız mümkün değil” idi. 

Bu kuralı öneren partililerden Volker Beck, “LGBT’lere uygulanan ayrımcılık sona ermediği takdirde bizi bir işbirliği için aday sayamazsınız.” şeklinde konuştu.

Şuanda eşcinsel evlilik yasası hükumette olan Angela Merkel’in Hristiyan Demokratik Partisi tarafından engelleniyor.

Yayınlanan bu manifesto Merkel’in stratejisinde bir değişikliğe yol açıp açmayacağı belli değil, ancak Yeşiller Partisi Almanya’da son zamanlarda hızla oy kaybediyor ve bir çok kişi koalisyona gerek kalınmayacağını düşünüyor. 

Geçen sene yüze 10’larda destek gören parti, bugünlerde yapılan anketlere göre ancak 6.5-8 bandında tutunabiliyor. 

Ancak yüzde 5 barajını geçip meclise girmeyi başarabilirlerse, Merkel’in partisiyle ya da Baverya Hristiyan Sol Partisi ile koalisyon yapma ihtimalleri sürüyor.  

Yeşillerin eş başkanı Cem Özdemir, Aşırı sağcı partiyi yenip Almanya için bir alternatif olmayı hedeflediklerini söyledi. 

Cem Özdemir

“Ülkenin üçüncü büyük partisi olmak istiyoruz ve bu şekilde koalisyona katılıp Almanya’nın ne üzerine kurulu olduğunu tekrar adlandırmak istiyoruz.” dedi. 

Geçtiğimiz günlerde Sosyal Demokrat Parti de eşcinsel evliliklerden yana olduğunu duyurmuş ve de meclise girebilirlerse Muhafazakar partilerden artık kurtulup, Almanya için yeni bir başlangıç koalisyonu yapabileceklerini umduklarını söylemişti. 

Angela Merkel

Merkel ve partisi şuanda eşcinsel evlilik yasasına karşı çıkan tarafta. Ancak lider, son yıllarda LGBT’ler için çeşitli koruma yasalarının çıkarılmasında destek vermişti. 

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz