Dünya Haberler

Amazon, LGBT Karşıtı Nefret Grubunu, Hayır Programı ‘Smile’dan Çıkardı!

GMag
Yazar: GMag

Amazon, listelenmiş bir nefret grubunun hayır etkinliğine katılmasını engelleyince, LGBT karşıtı aktivistler tarafından ağır eleştiriye maruz kaldı.

Teknoloji devinin AmazonSmile programı hayır kurumlarının site üzerinden yapılan satışlardan küçük bir pay almasına izin veriyor. Ancak LGBT haklarını ve korumalarını egale etmeye çalışan davalar açan ABD kaynaklı Hristiyan grup Alliance Defending Freedom (İttifak Savunma Özgürlüğü) platformdan dışlanınca küplere bindi.

ADF eşcinsel evliliklerine, eşcinsellerin evlat edinmesine, hemcins birlikteliği ve hatta Sodomi yasalarının kaldırılmasına bile karşı çıkmış ve 2003’te Anayasa Mahkemesi’nin eşcinsel seksi yasaklayan eyalet yasalarının kaldırılması kararıyla ise mücadele etmişti. Organizasyonun diğer ülkelerde eşcinsel seksi yasadışı tutmak için kampanyalar düzenlendiği de görüldü.

Aşırıcı gözcüsü kurum Southern Poverty Law Center, organizasyonu nefret grubu olarak listeleyince Amazon, grubu engelleme kararını verdi.

ADF, Amazon’u dini ayrımcılık yapmakla suçladı.

Amazon’a yazılan bir mektupla ADF’ten Micheal Farris şöyle konuştu:

“ADF’in ve ADF Derneği’nin AmazonSmile programına katılmamızı engelleme kararınızı duyduğumuzda şaşırdık ve hayal kırıklığına uğradık. Daha endişe verici olanı ise bu kararı verirken Southern Poverty Law Center’a dayanmanız.  Organizasyonumuz ülkenin en başarılı Anayasa Mahkemesi savunucularından ve hukuk mesleğinde saygı duyulan kurumlardan biridir.”

“SPLC gibi itibarı düşürülmüş partizan bir organizasyona AmazonSmile’a kimin katılabileceğine karar verme yetkisi veriyorsanız, bunu poliçenizde müşterilerinize açıklamalısınız. Milyonlarca Amerikalı inançlarımızı paylaşıyor ve Hristiyan, Musevi ve Müslüman organizasyonlar da hareketlerimizi onaylıyor. Müşterilerinizin böyle bir organizasyonu kapı bekçisi yaptığınızı bilmeye hakkı var.”

“Amazon yetkilileriyle görüşüp, organizasyonumuz hakkında konuşup neden AmazonSmile programından dışarıda bırakılmamamız gerektiğini açıklama fırsatı bulmayı çok isteriz.”

Grup ayrıca Fox News’ta Amazon ve SPLC’ye saldırdığı bir programa davet edildi ve programda organizasyonun LGBT karşıtı işleri hakkında soru sorulmadı.

ADF geçenlerde bir mahkemede, huzur evlerinin transseksüel çalışanlarını ‘dini özgürlük’ kapsamında kovabileceğini savundu.

 

 

 

Yorum Yaz