Araştırma Haberler

Araştırmalara Göre, Açık İlişkiler De En Az Tek Eşli İlişkiler Kadar Mutlu Ediyor!

GMag
Yazar: GMag

Kanada, Ontario’daki Guelph Üniversitesi’nden yapılan yeni bir çalışma; diğer insanlarla görüşen ve sevişen açık ilişkilerdeki çiftlerin, tek eşli ilişkilerdeki kişiler kadar mutlu olduklarını keşfetti.

Uygulamalı sosyal psikoloji öğrencisi ve çalışmanın baş yazarı Dr. Jessica Wood, bir basın açıklamasında şunları söyledi;

“Tek eşli ilişkilerde olduğu gibi, tek-eşli olmayan ilişkiler yaşayan insanların; aynı düzeyde ilişki doyumu, psikolojik iyi oluş ve cinsel tatmin elde ettiğini gözlemledik. Bu, tek eşliliğin toplumsal yapıya en uygun ilişki türü olması tezini çürütüyor.”

Sosyal ve Kişisel İlişkiler Dergisi’nde yayınlanan çalışmada, tek eşli olmayan ilişki içerisinde bulunan 140 kişi ve tek eşli ilişki yaşayan 200 kişiye; ilişkilerindeki memnuniyet düzeyi hakkında sorular soruldu ve verdikleri cevaplar karşılaştırıldı.

Araştırmacılar, çok eşli ilişki yaşayan kişilere ne sıklıkla ayrılmayı düşündüklerini, eşlerine güvenip güvenmediklerini ve genel mutluluk düzeylerinin ne olduğunu sordular.

Araştırmacılar; çok eşli ilişkilerde bulunan kişilerle, tek eşli ilişki yaşayan insanlarının mutluluk ve tatmin seviyelerinin aynı olduğunu gözlemledi.

Wood’un verileri değerlendirmesinde; ilişki memnuniyetinin önemli bir sebebinin ilişki yapısı değil, cinsel motivasyon olduğu ortaya çıktı.

“Hem tek eşli hem de tek eşli olmayan ilişkilerde; bir partnere yakın olmak ve cinsel ihtiyaçlarını karşılamak için cinsel ilişkiye giren insanlar, “kavga etmeyi önlemek” gibi daha az içsel nedenlerle cinsel ilişkiye girenlere göre daha tatmin edici bir ilişkiye sahip oluyor. Temel olarak; eğer psikolojik ihtiyaçlarınızı yerine getiriyor ve cinsel olarak tatmin olursanız, ilişki yapısı ne olursa olsun ilişkinizde mutlu olmanız daha olası bir hal alıyor.”

Yorum Yaz