Röportajlar Türkiye

Athena’nın Klibinde Rol Alan Drag Queen ‘İki Yüzlü Bir Milletiz..’

GMag
Yazar: GMag

Athena’nın ses getiren, LGBTİ bireylerin yaşadıklarını anlatan klibinde rol alan Onur Gökhan Gökçek, Türkiye’de ölmek için eşcinsel olmanın şart olmadığını ve nefret suçunu anlatmak için bu klipte oynadığını söyledi: “Kürtsen, Aleviysen, kadınsan, çocuksan ölüyorsun. Sıra gündelik hayatımıza da gelecek.”

atnn

Müzik topluluğu Athena, trans bireyleri ve maruz kaldıkları algıyı ‘Ses Etme’ şarkısının videosunda anlatmıştı. Drag queen’in bir gününü anlatırken, uğradığı şiddeti de konu alan video klip oldukça ses getirmişti.

cvvc

Evrensel’den Ezgi Görgü’ye konuşan, gerçekte de drag queen olarak çalışan 28 yaşındaki Onur Gökhan Gökçek, 20 yaşına kadar bale yaptığını, daha sonra bırakarak gece kulüplerinde dans etmeye başladığını anlattı: “Boş zamanlarda kostümleri yapıyordum, internetten araştırıp özellikle saç ve makyaj konusunda çalışıyordum. Sonra yurt dışındaki kulüpler beni çağırmaya başladı, bir süredir böyle devam ediyor hayat. İsviçre Zürih’te bir gece kulübünde çalışıyorum artık, 15 Ekim’de de tamamen gidiyorum Türkiye’den, buraya iş oldukça geleceğim.”

‘İki yüzlü bir millet olduğumuz için’

İstanbul’da drag queenlerin dans ettiği çok mekan olduğunu belirten Gökçek sözlerine şöyle devam etti: “İzmir ve Ankara’da da var. Fakat biz ikiyüzlü bir millet olduğumuz için şöyle oluyor; sahnede alkışlanıyor ve çok beğeniliyor, ama sonra homofobi ve transfobi ortaya çıkıyor. Çünkü oraya gelip bizi alkışlayıp sonra da kendi homofobisine, transfobisine yenik düşenler olabiliyor. Orada bizi beğenip sonra bir transseksüel gördüklerinde dalga geçebilecek, küfür edebilecek seviyeye gelebiliyorlar yani. Televizyonda Bülent Ersoy, Zeki Müren izleyip sonra da görmezden gelmeleri gibi bir şey bu…”

‘Sıra gündelik hayatımıza da gelecek’

LGBTİ bireylerin maruz kaldığı şiddete de değinen Gökçek, “Kürtsen, Aleviysen, kadınsan, çocuksan ölüyorsun. Bunun için eşcinsel olmana gerek yok. Sıra gündelik hayatımıza da gelecek. Yurtdışına gitmemin sebeplerinden biri de bu. Çünkü burada negatiflik var, çevremde olup bitenlerden çabuk etkilendiğim için de bu durum motivasyonumu düşürüyor” diye konuştu.

Diken

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz