Dünya Haberler

‘Avrupa Birliği’ne Üye Ülkelerin Eşcinsel Evlilikleri Tanıması Gerek!’

GMag
Yazar: GMag

Avrupa Adalet Divanı’nın (ECJ) Baş Danışmanı, eşcinsel çiftlerin de aynı heteroseksüel çiftler gibi hareket özgürlüğünün olması gerektiğini söyledi. Fikir, ECJ’de Amerikalı partneri Claibourn Robert Hamilton’la 2010’da Belçika’da evlenen Romanyalı Adrian Cuman’ın davası görülürken ortaya atıldı.

Başka bir Avrupa Birliği ülkesinde gerçekleşen yasal evliliklerine rağmen, aktivistin kocasına, eşcinsel evliliğe izin vermeyen Romanya tarafından oturma izni verilmedi.

Belçikalı hukuk sözcüsü Melchior Wathelet, AB ülkelerinin heteroseksüel çiftleri tanıdığı gibi eşcinsel çiftleri de tanıması gerektiğini söyledi.

Melchior Wathelet

“Üye ülkeler, eşcinsel evliliğe kendi hukuk sistemlerinde izin vermeseler bile AB vatandaşlarının serbest dolaşım haklarını koruma yükümlülüklerini yerine getirmeli.”

Wathelet, yönergedeki ‘eş’ kavramının eşcinsel çiftleri kapsadığını da ekledi.

ECJ’nin 28 hakimi baş danışmanların söylediklerini uygulamak zorunda değil ancak davaların çoğunda uyguluyorlar. İtalya, Yunanistan ve Slovenya dahil bir düzineden fazla AB ülkesi eşcinsel evliliği yasallaştırmadı ancak Wathelet konunun eşcinsel evlilikle alakası olmadığının altını çiziyor.

Ona göre, tartışma eşcinsel evlilik çevresinde değil AB vatandaşlarının serbest dolaşım hakkı çevresinde dönüyor. 

Romanya eşcinsel bağlılıkların anayasa uyarınca yasaklanıp yasaklanmamasına karar vereceği bir referanduma doğru gidiyor ve ABD kaynaklı aşırı muhafazakarlar yasaklanması için ülkede çalışmalar yapıyor.

Yorum Yaz