Dünya Haberler

Avustralya Evlilik Eşitliği Referandumu, Haksız Şartlar Altında Gerçekleştirilecek!

GMag
Yazar: GMag

Başbakan Malcolm Turnbull’ün bu hafta aniden aldığı kararla, eşcinsel evlilik yasası bu hafta içerisinde doğrudan halk oylamasına gidiyor.

Avustralyalıların ‘postal vote’ dediği bu regülasyona göre, referandum kararı parlamento onayından geçmeden doğrudan halka gittiği için, yasalar tarafından belirlenmiş belirli seçim kuralları da nu oylama için geçerli olmuyor. Bunlar arasındaki en önemli konu ise, ‘yalan haber yapma’nın da seçim boyunca yasaklanmıyor oluşu.

Bu haberin hemen ardından LGBT kampanyacılar bunun kimilerinin insanları yalan bilgilerle manipüle ederek sonuçlarla oynayabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Anti-LGBT kampanyacılar ise daha şimdiden bu konuda çalışmaya başladı. Sokaklarda kullanacakları afişlerde eşcinsel evlilikleri ‘çocukları heteroseksüellerden çalma’ şeklinde tanımlıyor.

Muhalefet lideri Bill Shorten ise Başbakana şöyle seslendi:

“Bu oylama sırasında yapılacak her yanlıştan seni sorumlu tutuyorum. Başbakan olarak herhangi bir yorumda bulunduğun için değil, bu adil olmayacak referandumu kendi sözleriyle lisansladığın için!”

Öte yandan belirli kuruluşlar ‘postal vote’un engellenmesi için harekete geçti bile. Yüksek mahkemeden referandumu iptal etmesini istiyorlar.

Bu kurumlardan biri olan PIAC’in CEO’su Jonathan Hunyor konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Parlamentonun onayını almadan böyle bir adım atan hükümet şuanda gücünün ötesinde hareket ediyor. Böyle bir konuda referanduma doğrudan gidemez, ve parlamento izni olmadan da referandum kampanyalarını finanse edemez!”

“Bizim demokrasimizin simgesi parlamentodur, ve hükümet net bir şekilde bulunduğu konumun gücünden illegal bir şekilde faydalanmaktadır.”

Başka bir kurum olan PFLAG sözcüsü Shelley Argent ise bu referandumun hiçbir şeyi çözmeyeceğini ve LGBT’lerin ailelerini, çocuklarının referandum sırasında karşılaştıkları nefrete karşı üzmekten başka bir işe yaramayacağını düşündüklerini belirtti.

Felicity Marlowe ise yürütülecek kampanyalarının partnerinin ve çocuklarının üzerinden nefret söylemleri ile yapılmasından korktuğunu söyledi.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz