Dünya Haberler

Azerbaycan’a Ses Ver Türkiye! LGBT Bireyler Tutuklanıyor, İşkence Görüyor!

GMag
Yazar: GMag

Son birkaç gün boyunca Bakü polisi LGBT topluluğundan en az 100 kişiyi tutukladı. Bölge yetkilileri ve hükümet yanlısı sivil toplum örgütleri yasal tebliğde tutuklamaların fuhuş operasyonlarıyla ilgili olduğunu belirtti. Ancak avukatlar ve bölgedeki aktivistler eşcinsel erkeklerin ve transseksüel kadınların evlerinde ya da barlarda önceden planlanmış baskınlarla gelişigüzel şekilde tutuklandığını söylüyor. Sokaklarda da gelişigüzel görünen tutuklamalar olmuş.

Tutuklanan bireylerin sayısı henüz net olarak bilinmiyor, çünkü tutuklananların birçoğu ziyaretçi kabul etmiyor ya da bir seferden çok tutuklanmış. Serbest bırakılanlar ise bölgedeki LGBT topluluğu dışında kimseyle konuşmak istemiyor çünkü tekrar ceza almaktan korkuyorlar. Tutuklananların birkaçı isimlerinin gizli tutulması şartıyla, bölgedeki aktivistler ve avukatlar aracılığıyla İnsan Hakları Savunucularına yaşadıkları süreç hakkında bilgi verdi.

Aktivistlerin açıkladığına göre tutuklular darp ve sözlü tacize maruz kalmış ve tıbbi muayenelere zorlanmış.  Transseksüel kadınlarınsa saçları zorla kazıtılmış. Birçoğu yalnızca LGBT topluluğu üyelerinin açık adreslerini vermek şartıyla serbest bırakılmış, ardından adresi alınan kişiler de tutuklanmış ve aynı muamelelere maruz kalmışlar. Tutuklananlardan sayısı net olarak bilinmeyen bir grup 20 ila 30 gün süreyle idari gözetim cezasına çarptırılmış.

Polis kuvvetleri ayrıca cinsel yönelimini itiraf edemeyen bazı LGBT bireylere de politik davalarda şahitlik etmeleri için şantaj yapmış.  Eğer razı gelmezlerse cinsel yönelimlerini herkese duyuracaklarını söyleyerek tehdit etmiş.

Geçmişte Azerbaycan güvenlik güçleri hüküm giymeden önce halka açık bir dava yapılması şartı gerektirmeyen idari gözetim yöntemini kullanıyormuş. Tutukluların maruz kaldığı fiziksel işkencenin izleri kimse tarafından görülmesin diye de tutukluların dışarıdakilerle irtibatını yasaklıyormuş.

Halka açık beyanatlarda yetkililer ellerinde kanıt olmaksızın durmadan tutuklananların neredeyse hepsinde cinsel yolla bulaşan hastalıklara rastlandığını ya da tutuklanırken uyuşturucu etkisi altında olduklarını iddia etti.

Hükümet yanlısı Azerbaycan basını ise bu iddiaları iyice güçlendirdi ve tutukluların “AIDS dahil en korkunç hastalıkları bünyelerinde taşıyor olduklarını” öne sürdü. Bunun yanı sıra tartışma platformu formatında popüler bir internet sitesi tutuklanmaların haberini “Eşcinselleri avlama sezonu açıldı!” başlığı altında paylaşmıştı.

Bir muhalefet partisi de tutuklamaları destekledi: Adalet Partisi’nden Ayaz Efendiyev operasyonların devam etmesini talep etti ve “Ahlaksızlık ve tehlikeli hastalık kaynağı olan, Tanrı tarafından lanetlenmiş bu yaratıkları savunan Batılı çevreler, ülkemizin geleneklerini “insan hakları” adı altında yok etmeye çalışmaktadır” diye belirtti.

Yetkililerin polisin yalnızca Bakü’deki seks işçilerini tutukladığı yönündeki açıklamalarına karşın, polisin görünüşü “ulusal geleneksel değerlerle” uyuşmayan herkesi tutuklamakta olduğu bildirildi.

Azerbaycan 2016 yılında yapılan ILGA-Europe Rainbow Index anketinde (eşitlik ve yasal güvencelerle ilgili bir anket) 49 Avrupa ülkesi arasında sonuncu sırada yer almıştı. 2001 yılında Azerbaycan’da eşcinsellik suç olmaktan çıkarılmasına rağmen LGBT bireyler polis tarafından tacize uğramaya ve halkın tepkisine maruz kalmaya devam etti.

İnsan Hakları Savunucuları Azerbaycan hükümetini Bakü’deki LGBT topluluğunun yaşadığı tacizi durdurmaya ve Avrupa Konseyi’ne üye ülkeleri de Avrupa İnsan Hakları Kongresi’ne olan uluslararası taahhütlerine bağlı kalmaya çağırıyor.

OK_Jel_AnaBanner

1 Yorum

Yorum Yaz