reklam
Haberler Televizyon

BBC, Eşcinsel Bir Erkeğe Homofobik Ebeveynine Açılmasına Yardım Etti

GMag
Yazar: GMag

Bu yıl, Cinsel Suçlar Kanunu ile 21 yaşın üstündeki erkeklerin eşcinsel ilişkide bulunmasının yasak olmaktan kısmen çıkarılmasının 50. yıl dönümü.

BBC ise bu yıl dönümünü Gay Britannia adlı bir program yayınlayarak taçlandırdı ve Ulusal Eşcinsel Olduğunu İtiraf Etme günü kapsamında paylaşımlarda bulundu.

Verilere göre İngiliz televizyon seyircilerinin yüzde 43’ü programdan haberdardı. Gay ve lezbiyen seyircilerde ise bu oran yüzde 75’i buldu.

Gay Britannia programını izleyenlerin yüzde 25’i programın onlara daha önce bilmedikleri yeni bilgiler kazandırdığını söyledi.

Programın etkileri ayrıca ismini vermek istemeyen seyircilerin itiraflarıyla da tescillenmiş oldu. Bu seyircilerden biri Gay Britannia sayesinde eşcinsel olduğunu itiraf etmeye karar verdiğini söyledi.

“Bu program beni homofobik ebeveynime eşcinsel olduğumu açıklamaya ikna etti ve gariptir ki kendisi durumu kabullendi,” diyor 31 yaşındaki seyirci.

36 yaşındaki başka bir gay seyirci ise şöyle dedi: “Programı izleyince eşcinsel olmaktan gurur duydum ve ne kadar şanslı olduğumun farkına vardım.”

Daha olgun seyircilerden biri şöyle konuştu: “77 yaşındaki gay bir erkek olarak eşcinsel ilişkinin ceza kapsamından çıkarılmasından önceki süreci hatırlıyorum. Ancak bazı eşcinsel bireylerin yaşadığı korkunç saldırılardan haberim yoktu.”

18 yaşındaki biri ise şöyle demiş: “Gay olduğum için benim gibi diğer insanları görmek bana kimliğimi bulma konusunda yardımcı oldu.”

BBC araştırma projeleri başkanı David Bunker şöyle konuştu: “Program tahmin ettiğimizden de geniş bir etki uyandırdı. Konuya yeni görüşler katarak tartışmaları alevlendirdi ve dünya genelinde bir sürü insanı LGBT topluluğunun geçmişte ve günümüzde maruz kaldığı sorunlar konusunda bir araya getirdi.”

Ancak herkes 50. yıl kutlamalarını desteklemiyordu.

Times’ta yazan Libby Purves yıl dönümünün gereğinden fazla ilgi gördüğünü öne sürdü.

“Uzun süredir desteklenen eşcinsel ve transseksüel haklarına sahip olsanız bile, arkadaşlarınız ve idolleriniz eşcinsel olsa bile, aşırı yüklenme sizi geri adım atmak zorunda bırakabilir,” diye konuştu.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz