Haberler Sağlık

Bilim İnsanları, ‘Eşcinsel Çiftlerin Çocuklarının İki Ebeveynle de Kan Bağı Olabilecek!’

GMag
Yazar: GMag

Araştırmacılar, eşcinsel çiftlerin, iki ebeveynle de kan bağı olan çocuklara sahip olabilmesine gittikçe yaklaştıklarını açıkladılar. Londra’da konuşan bilim insanı Azim Surani, en son çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Surani’ye göre, çalışma çok iyi ilerledi ve hatta o ve ekibi suni sperm ve yumurta üretmeye diğer herkesten daha yakınlar. Önceki çalışmalarda araştırmacılar, kök hücreler kullanarak fare spermi üretmiş ve sağlıklı yavruların doğmasını sağlamışlardı.

Kendilerinden öncekilerden çok daha fazla şey başarmalarına rağmen Surani, daha çok gidilecek yolları olduğunu söylüyor. Takım, oluşabilecek herhangi bir riskten ve genetik hatalardan kaçınması gerektiği için fazladan dikkatli olmalı, yoksa bu hatalar sonraki nesillere geçebilir.

“Eğer bu herhangi bir klinik ortamda kullanılacaksa çok ama çok dikkatli olmalıyız ve doğru aşamaları geçtiğimizden emin olmalıyız. Tüm bu adımlar inanılmaz derecede önemli. Bir yumurtaya benzeyen bir yumurta yapabilirsiniz ama moleküler detayda hatalar olabilir. Anormal bir yapıya doğru büyüyecek bir şey görmek istemezsiniz.”

Eğer süreç başarılı olursa çocuk sahibi olamayan çiftler, her ikisiyle de kan bağı olan bir bebek sahibi olabilecekler. Aynısı eşcinsel çiftler için de geçerli. Birisinin derisinden alınan bir hücreden yumurta ve diğerinin derisinden hücreden de sperm yapılması mümkün olabilecek. 

Ancak bu sonuç mümkün olsa da uzak görünüyor çünkü araştırmacılar, her şey yolunda gitse bile yöntemin en erken 10 yıl içerisinde geliştirilebileceğini düşünüyor.

Yorum Yaz