Haberler Sağlık

Bilim İnsanları HIV Hücrelerinin Kendilerini Yok Etmelerini Sağlayan, Devrim Niteliğinde Bir İlaç Yarattılar

GMag
Yazar: GMag

Bilim insanları, HIV hücrelerinin, vücuda hiçbir zarar vermeden kendi kendilerini yok etmelerini sağlayan bir ilaç bulduklarını iddia ettiler.

İlacın, 10 HIV virüsü taşıyan hastadan alınan kan örneğine eklenmesiyle, virüs oranını %97 oranında azalttığı keşfedildi. 

Hebrew Üniversitesi’nden Abraham Loyter ve Assaf Friedler, çok sayıda virüs DNA’sının enfekte olmuş hücreye girerek, hücrenin kendini yok etmesini sağlayan bir peptidin ilaçta kullanıldığını söyledi.

Channel 2’ye konuşan Loyter “Girişimimizle, hücreleri yok ediyoruz, böylece hücrenin bir gün yeniden canlanma ihtimali kalmıyor, çünkü virüs bulaşacak hiçbir hücre kalmıyor ve kalmayacak. İlaç, virüsü yayıp belirli hücreleri öldürürken, vücuttaki belirli süreçleri arttırıyor.” Şeklinde açıklama yaptı.

İngiliz araştırmacılar umut vadeden ve tamamen iyileşmeyi sağlayabilecek HIV tedavisi deneyinin sonuçlarını açıkladı.

Bu yeni tedavide geleneksel HIV tedavilerinin yanında, eski HIV hücrelerini aktif hale getirip diğer HIV hücrelerine karşı savaşmayı öğreten, aşı benzeri yeni ilaç da kullanılıyor.

Halihazırda HIV için çeşitli tedaviler var, ama hiçbiri virüsleri kalıcı olarak çare olamıyor.

Hastalık öncesi alınan ilaçlar (PrEP), her gün alındığı takdirde büyük ölçüde insanların virüsü kapmasını engellemeye yardım ediyor.

Imperial College danışman hekimi Sarah Fidler, ilaç işe yarasa dahi, tedaviyi türetmek için daha gidilecek çok yolun olduğunu söylüyor.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz