Araştırma Haberler

Bilim İnsanları, İki ‘Gay Geni’ Bulmuş Olabileceklerine İnanıyor!

GMag
Yazar: GMag

ABD’li bilim insanları, yeni keşfettikleri, eşcinsellerde daha sık rastlanılan iki genin, erkeğin cinselliğini etkilediğini düşünüyor.

New Scientists raporuna göre, bilim insanları cinsel yönelimin biyolojik kökenlerini ve sözde ‘gay geni’ni arıyorlardı. Bulgulara göre bu iki gen, kişinin cinselliğini etkiliyor olabilir.

Araştırma, Alan Sanders ve North Shore Üniversitesi’ndeki ekibi tarafından, 1077 eşcinsel ve 1231 heteroseksüel adam üzerinde yürütüldü. Deneklerin gen dizilimlerinde, cinsel yönelimlerini etkileyebilecek genler arandı.

Bulunan ilk gen SLITRK6 adında ve 13. kromozomda bulunuyor. Gen, diensafalon denilen ve cinsel dürtüyü kontrol eden hipotalamusa yakın yerlerde aktif oluyor. Yapılan diğer araştırmalara göre eşcinsel erkeklerde hipotalamus, %34 daha büyük oluyor. 

TSHR adındaki diğer gen, 14. kromozomda tiroid bezlerinde ve beyinde aktifleşiyor, tiroidi harekete geçiren bir hormona bağlanıyor ve etkin olarak tiroidi kontrol ediyor. Önceki araştırmalara tiroidin işlevlerini cinsel yönelime bağlamıştı. TSHR’ın çalışmasını etkileyen Grave’s hastalığına eşcinsel erkeklerde daha çok rastlanıyor. 

Hastalık, tiroidin aşırı çalışmasına, metabolizmanın hızlanmasına ve ani kilo kaybına yol açıyor. Önceki araştırmalar, eşcinsel erkeklerin tiroidin fazla çalışmasına bağlı olarak daha zayıf olduğunu da ortaya koymuştu.

‘Gay genleri’ hakkındaki araştırma, tartışmalar doğurmadı değil.

Konuya eleştirel yaklaşanlar, LGBT’lerin kabul edilmesi, yönelimlerinin biyolojik bir temeli olmasından bağımsız olması gerektiğini ve cinsellikle bağı olan genlerin bulunmasının, ileride teknolojinin suistimal edilmesiyle sonuçlanabileceğini söylediler.

 

2 Yorum

Yorum Yaz