Haberler Spor

Brezilya’da İlk Eşcinsel Futbol Turnuvası Düzenlendi!

GMag
Yazar: GMag

Brezilya, geçtiğimiz haftasonu, ülkede düzenlenen ilk LGBT futbol turnuvasına ev sahipliği yaptı. ‘Champions LiGay’ aynı anda duyduğumuz hem en güzel eşcinsel spor etkinliği ismi, hem de dahil etmenin en iyi ifadelerinden birisi.

Brezilyalı haber sitesi Globo, turnuvanın harika bir haberini yaptı ve katılanlardan birinin ilham verici konuşmasını da dahil etti:

“Ne yazık ki, ülkemizde hala köklü bir önyargı mevcut. Bütün hayatım  boyunca heteroseksüel oyuncularla birlikte oynadım ve bana yöneltilmiş olmasa bile her yerde yersiz şakalar işittim. Tacize maruz kalmamak için yönelimimi gizledim. Ama bugün, o gizlilikten kurtuldum. Kendimi kabul etmeye ve olduğum gibi olmaya karar verdim. Biz sadece herkese diğerlerinden farklı olmadığımızı göstermek ve biraz futbol oynayıp, mutlu olmak istedik.”

Eşcinsel evlilik, Brezilya’da 2013’te yasallaşmıştı. Brezilya’nın kültürü genellikle eşcinselliğe karşı olmasa da dünyanın her yerinde olduğu gibi, ücra yerlerde eşcinselliğe karşı olanlar var. ABD hariç, spor dünyası, toplumun geri kalanından bu konuda geri kalıyor. Bu, Brezilya’da bir ilkken, benzer LGBT spor organizasyonları ABD’de onlarca yıldır düzenleniyor.

Bu tarz organizasyonlar, toplum inşasında ve anlayış geliştirmekte kuvvetli araçlar. Turnuvanın galibi Bharbixas takımı oldu.

 

Yorum Yaz