Araştırma Haberler

ÇARPICI ARAŞTIRMA! Bir Abiniz Olması, Eşcinsel Olmanıza mı Yol Açıyor?

GMag
Yazar: GMag

Kanadalı bilim dergisi PNAS’ta yayınlanan bir araştırmaya göre, bilim insanları, abi sahibi olan insanların eşcinsel olma ihtimalinin daha yüksek olduğu sonucuna vardı.

ABD ve Kanada’daki 6 farklı kurumdan gelen bilim insanları, araştırma üzerinde çalıştı.

Araştırmaya göre, eşcinsel erkeklerin, ortalama olarak heteroseksüel erkeklere oranla, daha fazla büyük erkek kardeşleri oluyor.

Araştırmacılar bunun, bir erkek çocuğu rahimde büyürken Y-kromozomuna bağlı üretilen bir proteinden kaynaklandığını düşünüyor.

Araştırmaya göre, bu protein sonradan annenin kan dolaşımına karışıyor ve annenin, bir sonraki hamileliğindeki erkek çocuğunda cinsel yönelimini etkileyen bir antikor üretmesine sebep oluyor.

Elbette, her hamile kalabilen kişinin kadın ve her Y-kromozomu taşıyan kişinin erkek olmadığının altını çizmek gerekiyor.

Araştırma, bu etkinin, her hamilelikte biriktiğini ve her hamilelikten sonra üretilen antikor miktarının artarak, etkiyi arttırdığını yani her sonradan doğan erkek çocuğun, eşcinsel olma ihtimalinin giderek arttığını söylüyor.

Bazı insanların LGBT olmasının arkasındaki sebep bilinmezken, araştırmacılar sebebin hem biyolojik hem de çevresel etkilerle şekillendiğini söylüyorlar. Geçen hafta, Northshore Üniversitesi’ndeki bilim insanları, insanların eşcinsel olmasına sebep olan geni bulduklarını iddia eden bir makale yayınlamışlardı.

Northshore Üniversitesi’nden Professör Bailey, ‘Bence bu bulgular kayda değer ve bilim kurumları bu bulguların doğruluğunu teyit etmeyi öncelik haline getirmeli.’ dedi.

 

 

 

Yorum Yaz