Haberler Teknoloji

Casus Yazılım Firması; ‘Çocuğunuzun Gay Olduğunu Öğrenebiliriz’!

GMag
Yazar: GMag

L’Amicale des jeunes du Refuge adındaki Fransız bir gençlik LGBT hakları grubu, Fransız casus yazılım şirketi Fireworld tarafından yazılmış bir makalenin linkini Twitter’da paylaştı.

Ve evet, makalede kullanılan fotoğraf Colton Haynes’in fotoğrafı.

Grubun linki paylaşmasının ardından, Fransız Devlet Eşitlik Sekreteri Marléne Schiappa tweeti retweetledi. Schiappa aynı zamanda bu makalenin “eşcinsellere dair homofobik ve seksist önyargıların köklerini” de gözler önüne serdiğini, buna karşı beraber savaşacaklarını söyledi.

Dili Fransızca olan makale ebeveynlere odaklanıyor ve oğullarının (özellikle oğullarının) eşcinsel olduğunu anlamanın yollarından bahsediyor.

Makale buna yönelik birtakım ipuçları vermiş. Bunlardan bazıları tiyatrodan hoşlanmak, utangaç olmak, kadın şarkıcıları ve divaları beğenmek ve “kişisel bakımına özen göstermek” gibi şeyler.

Makale, oğullarının cinsel kimliği konusunda endişeleri olan ebeveynlerin gözünü boyamak için daha da ileri gitmiş.  Şöyle demiş: “Aile toplumun esasıdır. Bu yüzden çocuğunuzun cinsel yönelimi, ailenizin devamlılığıyla doğrudan ilişkilidir ve sizin için önemlidir.”

Makale daha sonra ebeveynlerin çocuklarının cinsel kimliğinden emin olmaları için uygulayabileceği birkaç adımdan bahsetmiş. Bu adımların içinde “Facebook kullanımını gözetlemek”, “gay forum sitelerine giriyor mu” diye bakmak ve “kişisel mesajlarını gizlice okumak” gibi şeyler yer alıyor.

Cidden mi ya??

İyi de tüm bunları nasıl yapabilirsiniz ki? Tabii ki Fireworld casus yazılım programını kullanarak.

Bu arada bu işlem Fransa’da yasadışı kabul ediliyor çünkü başkasının izni olmadan bilgisayarına girip onu gözetliyorsunuz. Ancak Fireworld çocuk yetiştirmeyi istisnai bir durum olarak göstererek bu işten sıyrılabilir.

Yine de şunu belirtelim, L’Amicale des jeunes du Refuge grubunda ve Twitter’da makaleye karşı büyük bir öfke belirdi. Bunun ardından makale hemen yayından kaldırıldı ve Fireworld şirketi özür diledi.

Şirket ayrıca “makalenin tek amacının arama motoru optimizasyonunu geliştirmek olduğunu ve insanlar tarafından okunmak gibi bir niyetinin asla olmadığını” söyledi.

SEO uyumlu içerik yazan biri olarak bu durumu anlayabilirim.

Fireworld gibi şirketler, internet sitelerinin karanlık köşelerine atıştırmak için öylesine makaleler yazmaları için, kendi yazarları olan üçüncü parti şirketleri işe alabiliyor. Bu şekilde sitelerinde çok fazla sayıda içerik oluyor ve insanlar arama motorunda bir şeyler aradığında siteyi çıkan sonuçların ön sıralarında görünüyor.

Bununla beraber, şirketleri işe aldıkları SEO şirketlerinin neler yazdığını görebilme yetkisi de var. Duruma bakılırsa Fireworld’ün tek suçu yazarlarının yazdığı random içeriklere pek dikkat etmiyor olmak.

Ayrıca, Fireworld’ün İngilizce versiyonunda, “genç çocuğunuzun bilgisayarını kontrol edin”, “çalışanlarınızın neler yaptıklarını görüntüleyin” ve “evliliğinizdeki ya da ilişkinizdeki sadakatsizliği yakalayın” gibi birçok makaleye denk gelebiliyorsunuz.

Sonuç olarak “oğlunuzun eşcinsel olup olmadığını anlamak için bilgisayarını gözetleyin” gibi makaleler Fireworld’ün yayınlamayı düşündüğü ilk makaleler değilmiş gibi görünüyor ve belli ki sonuncu da olmayacaklar.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz