Dünya Haberler

İzleyin: Çeçenistan’daki Eşcinsel Avı Mağduru Yaşadıklarını Anlattı!

GMag
Yazar: GMag

Maxim Lapunov, Rus yetkililer tarafından yakalanıp tutuklandıktan sonra işkence gördü.

Çeçenistan’daki eşcinsel avı tecrübelerinden bahseden ilk kişi olan Lapunov, adalet için daha çok şey yapılması gerektiğini söyledi.

30 yaşındaki Lapunov 16 Ekim Pazartesi aktivistler tarafından hazırlanan bir konferansta konuştu ve Çeçen yetkililer tarafından kaçırıldığını, alıkonulduğunu ve işkenceye maruz kaldığını anlattı. Kanlı bir hücrede 12 gün tutulan Lapunov, diğer eşcinsel bireylerin ve eski partnerlerinin isimlerini vermesi için işkence gördü.

Maxim Rus vatandaşı ve iki senedir Çeçenistan’da organizatör olarak çalışıp yaşamakta. Lapunov medyaya cinsel kimliğini gizli tuttuğunu söyledi. 16 Mart’ta sivil polisler tarafından tutuklandığını ve 28 Mart’ta olanlardan kimseye bahsetmeyeceği sözü ile salıverildiğini anlattı.

 “Tek suçumun eşcinsel olduğu söylendi,” diyen Maxim, “Zar zor yürüyordum. Beni öldüreceklerinden kesinlikle emindin, kendimi buna hazırlamıştım,” diye ekliyor.

Ayrıca bir dedektif tarafından Çeçen suçlular kadar ağır dövülmeyeceğini söylendiğini fakat sıklıkla şiddete maruz kaldığını ve pis koşullarda yatmak zorunda kaldığını söylüyor. Diğer mağdurlar bazen Çeçen liderlerinin gözü önünde şiddetli saldırılara ve elektrik şokuna maruz kaldıklarından bahsediyorlar.

Çeçen yetkililerin cinsel azınlıklara mensup erkekleri fişlediğine, işkenceye maruz bıraktığına hatta infaz ettiğine dair haberler bu senenin başlarında çıkmıştı.

Geçen Haziran Rus LGBT Ağı Çeçenistan’da eşcinsel erkekleri hedef alan kaçırmalara ve cinayetlere ilişkin bir rapor hazırladı. 33 mağdurun bilgi verdiği araştırmaya göre birkaç düzine mağdur ya işkence altında öldürüldüler ya da infaz edildiler.

Televizyonda yaptığı bir röportajda Çeçenistanın lideri Ramazan Kadirov, eşcinsel erkeklerden “insan olmayan şeytanlar” diye bahsetmiş ve Çeçenistan’da eşcinsel hiçbir bireyin olmadığını iddia etmişti.

Lapunov, “Hükümetten bunları araştırmasını istiyorum. Hepimiz insanız ve aynı haklara sahibiz,” dedi.

Rusya bu nefret  cinayetlerini durdurmak için bir çaba göstermediğinden dünyadan büyük tepki çekti. Putin’in daha önce Çeçenistan’daki bu vahşetin araştırılması için işaret verdiği söyleniyor. Aktivistler Kremlin’in insan hakları komisyoneri olan Tatyana Moskalkova’nın düzgün bir araştırmaya destek olacağından eminler.

Human Rights Watch derneğinden Tanya Lokşina Guardian’a; “Moskalkova’ya Ağustos’un sonunda başvurduğumuzdan beri bu konu hakkında medyada herhangi bir şekilde konuşmadık. Devlet gövdelerine işlerini düzgünce yapabilmeleri için şans tanıdık,” dedi.

İşkenceyi Engellemi Komitesi’nden İgor Kalyapin de gazeteye konuşarak; “26 sayfa yazdığı yazıların doğruluğunu tasdik etmek için herhangi ciddi bir araştırma yapılmadı. Elimiz hala bomboş,” dedi.

Lapunov yaşadıklarını kamuya açıklayan ve Rusya’nın Araştırma Komitesi’ne resmi olarak bir şikayette bulunan ilk kişi oldu. Moskalkova Interfax’a yaptığı açıklamada, “Bir kişinin bir şikayette bulunduğunu söyleyebilirim,” dedi. “Araştırmalarımız biter bitmez daha fazla bilgi verebileceğim.”

Yorum Yaz