Haberler Sanat

Çıplak Erkeklerin Baş Döndürücü Fotoğrafları, Vücut Olumlama Projesine Öncülük Ediyor

GMag
Yazar: GMag

47 yaşındaki Torontolu Anthony Patrick Manieri, vücut olumlamayı teşvik etmek amacıyla oluşturduğu fotoğraf projesiyle adından söz ettiriyor. Kendi kendine fotoğrafçılığı öğrenen sanatçı, genellikle portreler ve yemek fotoğrafları çekiyor ve ara sıra da düğünlere gidiyor.

“25 yıl boyunca, fotoğrafını çektiğim insanlar, kendileri hakkında sevmedikleri şeylerden bahseder ve o öz güvensizliği saklayıp saklayamayacağımı bana sorarlar. Bu sonunda canıma tak etti.”

“20’li 30’lu yaşlarımda ben de bu sorundan müzdariptim. Bir yere girdiğimde hemen kendi kilomla ilgili bir şaka yapardım ki başkası yapamasın. Araştırmacı Masaru Emoto, suyun bilinci olduğuna ve bizim pozitif, negatif enerjilerimize tepki verdiğini söylüyor. İnsan vücudunun %60’ı su ve biz kendi vücudumuzdan utanırsak, veya başka insanların utandırmasına izin verirsek bu ister istemez moleküler seviyede bizi etkiliyor. Vücutlarımız bizi duyabiliyor, onlara nazik olmalıyız.”

Çekimlere Toronto’da başlayan sanatçı büyük ilgi beklemiyordu ancak çekimler 30’dan fazla kişinin katılımıyla iki gün boyunca toplam 20 saatten fazla sürdü. Çekimlere katılanlar, katılmalarındaki sebepleri serinin erotik ve istismarcı olmaması olarak nitelendirdiler. Kendini sevme, güçlü hissetme, rahat hissettikleri yerden çıkma, kendilerine olmasa bile başkalarına yardım etme ihtimali, katılımcıları projeye çekti. İlk modeller fotoğrafları paylaşmaya başlayınca insanlar Manieri’ye diğer şehirlere ne zaman geleceğini sormaya başladı.

Sanatçı kendi parasıyla Montreal, Vancouver, London, Rome, New York ve Miami’de çekimler yaptı, sırada Los Angeles var.

 

Yorum Yaz