Dünya Röportajlar

Bu Cosplayer, Homofobiklerin Görünümü Hakkında Ne Düşündüğünü Umursamıyor

GMag
Yazar: GMag

Karşınızda Leo Bane, Fransa’dan bir cosplayer. Kendisi Hercules, 300’den bir Spartalı, Güzel ve Çirkin’den Gaston gibi inanılmaz (ve kaslı) kostümleriyle tanınıyor ve en son da 90’ların ikonik animesi Ay Savaşçısı’ndan Neptün Savaşçısı kostümü giydi.

Leo’yla yapılan röportajda cinsiyet büken kostümleri, sığ kafalı kincilere nasıl cevap verdiği ve neden herkesin cosplay yapmaya çalışması gerektiğini düşündüğü soruldu!

Neptün Savaşçısı cosplayi yapma ilhamını nereden aldın? En sevdiğin Ay Savaşçısı karakteri miydi?

“Ay Savaşçısı’ndan birisinin cosplayini yapmak istiyordum ve Neptün Savaşçısı’nın tasarımını çok beğendim. Yeşil de en sevdiğim renk bu yüzden bu seçim benim için kusursuzdu. Ayrıca Uranüs’le bir ilişkisi var ve bunu fotoğraflamak eğlenceli olacaktı!”

Neptün Savaşçısı cosplayi yaparken çekincelerin var mıydı?

“Açıkçası, yoktu. Ben önce kendisi için yaşayan birisiyim ve ne kadar çılgınca olursa olsun insanların yaptığım şeyler hakkında ne düşündüğünü önemsemiyorum. Hayatımın ve anın tadını çıkarmak için cosplay dünyasındayım. Arkadaşlarımla Neptün Savaşçısı olarak birkaç komik gün geçirmek istedim ve öyle yaptım.”

Birçok insanın, farklı cinsiyetteki bir karakterin cosplayini yapmaya çekindiğini düşünüyor musun?

“Bu herkes tarafından anlaşılan bir şey değil. Dünya kadın ve erkeğin aynı şey olduğunu anlamayan ve anlamak istemeyen kişilerle dolu: ikisi de insan. Hepimizin vücudu aynı değil ama hepimiz eşitiz, bu yüzden erkeksen neden bir kadının cosplayini yapmayasın ki?

Bu idrak edememezliğin çoğu biraz aşırı ve eşcinselliğin günah olduğunu düşünen dindar insanlardan geliyor. Bu çirkin fikir çocuklara aşılanıyor ve çocuklar da bu fikir kafalarındayken büyüyorlar. Ancak ben bir optimistim ve sonraki nesillerin olması gerektiği gibi olacağını düşünüyorum. Eşcinsellerin hakları gün geçtikçe daha çok ülkede korunuyor. Gelecekten ümitliyim.”

Neptün Savaşçısı cosplayi yaptığında çok nefretle karşılaşıyor musun? Bununla nasıl başa çıkıyorsun?

“Bu soru için bir metafor kullancak. İki çeşit nefret var: birisi bir buzdağı gibi, küçük bir kısmı görünüyor diğeri ise kocaman, görünmüyor ama orada.

Görünen kısım görebildiğin ve takipçilerinin de fark ettiği kısım, yorumlar ve dislikelar gibi. Fotoğraflarıma bir sürü yorum aldım ve hala almaya da devam ediyorum. Onları sürekli kaldırıyorum çünkü fotoğraflardan keyif alan insanların ve yaptıklarımın bu salak yorumlar tarafından saldırıya uğramasını istemiyorum. Bu yapılacak en iyi şey bence.

Görünmeyen kısım aldığım bütün o kötü mesajlar. Dürüst olmak gerekirse, aldığım güzel mesajlara bile yetişmekte zorlanıyorum yani kötü olanlara hiç dikkat edemiyorum bile. Görünmeyen kısım aynı zamanda Neptün fotoğrafları paylaştığımda takibi bırakanlar. Yüklediğim her Neptün fotoğrafı için bir sürü kişi beni takip etmeyi bırakıyor ve bir sürü kötü tepki alıyorum. Bu yaptıklarımın pek çok kişi tarafından onaylanmadığının kanıtı. Belki de 2011’den beri cosplaylerimle kendime çektiğim insanlar sandığımdan daha az açık fikirlidir. 

Ama yine de bu kostümü yapma kararını aldığım için mutluyum ve yapmak istediğim daha bir sürü şey var (Başka bir tanesine başladım bile)! Bu tereddütsüz bir biçimde aldığım en iyi kararlardan biriydi. Bu büyük bir hayran kitlesi temizliği gibi. Açık fikirli olan ve yapabileceğim tüm çılgınlıklara hazır olan insanları kendime çekmeyi tercih ederim!”

Neptün Savaşçısı kostümünü beğenmeyen kincilere ne mesajın var?

“Bir şeyi sevmiyorsanız ona dikkatinizi ayırmayın. Sevmediğiniz işleri yapan veya farklı düşünen insanlara laf atmak için resmen hayatınızı harcıyorsunuz. Eğer birisine kötü bir yorum yapmak için 30 saniye (yada daha az) ayırıyorsanız o 30 saniyeyi israf ediyorsunuz demektir. Hayat hemen bitiyor ve her saniye değerli.”

Cosplay yoluyla cinsiyetleri üzerinde deney yapmak isteyenlere tavsiyen nedir?

“YAPIN! Çok eğlenceli ve cosplayin asıl tanımı bu. Cosplay size olmak istediğiniz her ne ise o olma fırsatı veriyor. Bunu değerlendirin.”

 

Yorum Yaz