Editörün Seçtikleri

Deniz Erkekleri ile Tanışın!

GMag
Yazar: GMag

Geçen yılın deniz kızı saç modası bu sene bir sonraki seviyeye evrilmiş görünüyor. Deniz kızları ve deniz erkekleri her yerde!

Kimisi için deniz erkeği olarak giyinmek zaman geçirmek için bir eğlence. Ama Davi Moreira ve Alex Vassal için bu çok daha ciddi bir şey.

Eşcinsel olan Davi, Brezilya’da yaşıyor.

Davi şöyle diyor: “Küçükken plajda oynarken annemin havlularını bacaklarıma sarıp deniz kızı Ariel’ı taklit ederdim. Çok büyük bir Disney hayranıyı. Sonra bunu profesyonel olarak icra eden ve farklı bir hayat tarzları olan insanları tanıdım. Bir yüzgeç bulup sıkı bir likrayla diktim ve kendime basit bir kuyruk yaptım. Sonra daha çok şey satın almaya başladım.”

David deniz erkeği olarak giyinmeyi gerçek hayatından bir kaçış olarak görüyor.

“Çocukluğumdan beri mistik ve fantastik şeylerden çok hoşlanmışımdır. Yaşadığımız dünyanın çok sıkıcı olduğunu düşünüyorum.”

David kostümlerini Instagram üzerinden paylaşıyor. Kendisi daha önce deniz erkeği olarak modellik yapmış, hatta televizyona bile çıkmış.

Hayatını deniz erkeği olarak yaşayan başka bir eşcinsel erkek de Arion olarak bilinen Vassal. Vassal’ın Instagramda 44.000’in üzerinde takipçisi var. Çoğu hayranı kuyruğuna verdiği önemi seviyor. Vassal kuyruğunun üzerindeki binlerce pulu elle dikiyor.

Cinsiyet Akışkanlığı

Deniz kızı modası o kadar büyüdü ki, ABD’de deniz kızı festivalleri oluyor. Bunlardan biri 2017 yılında Ocak ayında Kuzey Carolina’da gerçekleşen Mermania. Avrupa’da da bu festivaller var. Hollanda’da geçen Temmuz’da bir Merfest düzenlendi. Katılımcılar büyük bir havuzda birlikte yüzdüler. Bu ekstrem bir cosplay mi? Bazıları için bunlar kostüm giymekten daha da öte. 

Weird Wild World geçenlerde Seattle, Washington’da düzenli olarak buluşup deniz yaratıkları kılığına girip yüzen bir grup insan hakkında bir film yaptı.

Gruptakilerden biri cinsiyet ikiliğini reddediyor. Deniz yaratıklarının cinsel organlarının olmamasının onları çekici kıldığını söylüyor. Deniz yaratığı olarak davrandıklarında kendisini daha özgür hissettiğini söylüyor.

MerBys

Deniz yaratıklarının cinsiyet akışkanlığı yeni bir hayır kurumu takvimi hazırlayan bir grubun da ilgisini çekmiş.

2018 MerBys Takvimi Newfoundland & Labrador Bıyık ve Sakal Kulübü tarafından hazırlanıyor. Kulüp üyeleri deniz erkekleri olarak giyinmişler.

MerBy kelimesi Merman (deniz erkeği) ve Newfoundland’a özgü olan ve cinsiyetsiz bir hitap şekli olan “b’y” kelimelerinin karışımı.

Kulübün kurucusu Hasan Hai, bir basın açıklamasında bu takvimi neden yaptıklarını anlattı. “Kulübümüz cinsel kimlik, etnik köken, vücut tarzı ve cinsel yönelim gibi konularda çeşitliliğe önem veriyor. Geleneksel cinsiyet stereotiplerini yaratıcı yollarla kırmaya çalışıyoruz.”

 “Bunu komiklik olsun diye yaptık ama aslında Spirit Horse adı verilen ve atlarla terapi yapan bir yardım kuruluşuna destek veriyoruz. Bu harika bir program, o yüzden doğal olarak desteklemek istedik.”

İster hayır kurumlarını desteklemek için, ister farklı bir kimlik arayışı için olsun deniz yaratıklı sulardan çıkıp göz önüne yerleşiyorlar.

Yorum Yaz