Haberler Spor

Dünya Kupası’nda Gizli LGBT Mesajı!

GMag
Yazar: GMag

2018 Dünya Kupası’nın açılış maçını izlemeye gelen seyirciler hoş bir sürpriz ile karşılaştı.

Seyirciler özel bir internet sitesi sayesinde telefon ekranlarında, yanaklarında Rusya ve Suudi Arabistan bayrakları olan ve öpüşen bir çift gördüler. Bu iki ülkedeki LGBT toplumunun büyük bir baskı altında olması da dikkat çeken diğer bir detay.

Site, Snapchat ve Pokemon Go’nun da kullandığı güçlendirilmiş gerçeklik teknolojisi ile çalışıyor.

‘Tifo’ olarak da bilinen teknoloji sayesinde, seyirciler telefon kameralarını tribünlere tuttuklarında “Bu akşam sevgi kazanacak” anlamına gelen “Love Will Win Tonight” mesajıyla karşılaştı.

Mesajın amacı, eşcinsellik propagandasını suç kabul eden Rusya ve eşcinselliğe ölüme varan cezalar veren Suudi Arabistan’a tepki göstermek. Katılımcılar uygulamayı turnuva boyunca her maç için kullanabilecek olsa da, sistem şimdilik sadee Luzhniki Stadyumu için ayarlanmış durumda. Uygulamayı kullanan taraftarlar, ekran görüntüsü alıp #MarriageUnblocked etiketi ile paylaşabilecekler.

İsveç menşeili spor ve moda markası Björn Borg tarafından düzenlenen etkinlik, aynı zamanda yeni platformları Marriage Unblocked tanıtımı amacı da taşıyor. Uygulamada, kullanıcılar cinsiyetlerinden bağımsız olarak sanal bir evlilik gerçekleştirebilecek ve dijital bir evlilik belgesi sahibi olabilecekler.

Uygulamada Bitcoin’in de altyapısında kullanılan blok zinciri teknolojisi kullanılıyor. Çiftler, üçüncü şahıs ve kurumlar olmadan birbirlerini eş olarak kabul edebilecek. Ayrıca evliliklerini gizli tutup tutmamaya da karar verebilecekler.

Björn Borg’un pazarlama direktörü Lindber Nyvang:

“Spor sevgidir, sevgi de herkes içindir. Biz spor ve moda markasıyız. Moda sektörü LGBT hakları söz konusu olduğunda her zaman önde durmuştur fakat spor için bunu söylemek güç. Atletler açıldıkları zaman bile hala olay olabiliyor. Durum böyleyken, bu aksiyonu almak için Dünya Kupası’ndan daha iyi bir an olamazdı.”

Yorum Yaz