Haberler Pet Dünyası

Dünyanın En Zor Vedası: Eşcinsel Adam Yol Arkadaşına Veda Ediyor..

GMag
Yazar: GMag

”Evcil hayvan sahiplenmemiş insanlar, hayatın size verdiği en önemli hediyeleri, yani karşılıksız ve kabullenişi kaçırıyorlar.”

New Orleans’tan bir adam, vefat etmiş köpeği Sammy için Facebook’ta bir gönderi yazdı.

David H. Baldwin, cinselliği nedeniyle işyerinde ayrımcılığa uğradığını iddia eden federal bir dava açtığında (daha sonra mahkeme tarafından çözüldü) haberlere başlık olmuştu.

Dava bekleme sürecindeyken kendisine ağız kanseri teşhisi konuldu ve ameliyat içeren çok ağır bir tedavi programına başlamak durumunda kaldı. Bu kadar acının ortasında ise çok sevdiği köpeğini kaybetti.

Baldwin bu olayları, köpeğinin ölüm yıl dönümünde bir Facebook gönderisinde anlattı.

”Geçen sene 12 temmuzda en yakın arkadaşımı kaybettim.” yazdı.

”Çoğu kişi için o huysuz bir Alman Çobanı’ydı ama benim için sahip olduğum en iyi arkadaştı. O başından beri benimle değildi, bana onu artık istemeyen bir aile tarafından bırakılmıştı.”

”O zamanlar çok zorlu bir ilişkimiz vardı ama yıllar geçtikçe Sammy ve ben çok yakın iki arkadaş olduk, bunu sadece köpekleri çok seven insanlar anlayabilir.”

”Utanmadan herkesle flörtleşirdi, tıpkı babası gibi.”

”Wilton Manors’ta yaşarken onu mahallede uzun yürüyüşlere çıkarırdım.”

”İkinci el dükkanlarına gittik ve akşamları barların önünden geçerken barın önünde duranların ilgisini çekmek için delirirdi. Kuyruğunu sallar ve tıpkı babası gibi utanmadan herkesle flört ederdi.”

”Eğer barların önünden geçersem yere oturur ve hareket etmeyi reddederdi. Her seferinde pes ederdim ve o benim pes edeceğimi bilirdi.”

”New Orleans’a taşındığımızda Sammy gerçekten çok yaşlanmıştı ve sonunda dejeneratif miyelopati ile topallaştı, ancak zihinsel olarak hep oradaydı.”

”Çoğu insan onun gitmesine izin verirdi, fakat Keith Amazon’dan bir aparat bulmuştu ve onu modifiye ederek Sammy’nin tekrardan kolayca yürümesini sağladık.”

”Sammy onun için neler yaptığımızı fark edince tekrar hayata döndü ve bu yeni yeteneğini sahiplendi. Bir yıldan fazla bir süre onu etrafta bir bavul gibi taşımıştım.”

”Günde en az altı defa yağmur çamur dinlemeden New Orleans sokaklarında yürürdük. Sammy bunu seviyordu çünkü bütün şoförler onu tanımaya başlamıştı ve durup merhaba diyordu.”

”Sammy ünlü bir köpek oldu ve San Francisco Chronicle’ın ana sayfasında benimle ilgili bir makalede çıktı. Gazete benim bir kaç fotoğrafımı istedi ve ben de onlara Sammy ile olan fotoğraflarımı gönderdim.”

”Bana hayat hakkında çok şey öğretti.”

”Sammy bacak engeline çok çabuk alıştı, yaşlı ve mutlu bir köpek haline geldi. Bu süreçte çok özel bir şey oldu ve onunla  bir hayvanla kurabileceğimi düşünmediğim, çok özel bir bağ kurduk.”

”Birbirimizin hislerini ve duygularını hisseder olmuştuk ve o bana hayat hakkında çok şey öğretti. Onun gözünden dünyayı görür olmuştum ve ona sevildiğini hissettirmek artık benim görevimdi.”

”Sammy ile ilgilenmek bana ilk kanser ameliyatımdan sonraki hayattan vazgeçecek aşamaya geldiğim depresyon sürecimde yaşama şevki verdi.”

”9 Temmuz 2016’da ikinci kanser ameliyatım vardı. Hafta sonunu Pensacola’da geçirdik ve içimden bir ses bana “Gitmeden önce Sammy ile bir video çekmelisin.” dedi.’

”Komşularımdan ve Keith’ten videoyu çekmelerini isteyene kadar da ses devam etti. Videoyu çektik ve Sammy beş gün sonra öldü.”

”Oğlum bana devam edemeyeceğimi düşündüğüm zamanlarda huzur ve umut verdi.”

”Bu yıl benim için çok zor bir yıldı ve hala onu kaybettiğim için yas tutuyorum ancak bunu kabullenmenin zamanı geldi. Evcil hayvan sahiplenmemişlere demek isterim ki, hayatın verebileceği en güzel hediyeyi kaçırıyorsunuz: karşılıksız sevgi ve kabullenme.”

”Hayatım boyunca sahiplendiğim köpekler bana devam edemeyeceğimi düşündüğüm zamanlarda huzur ve umut verdi.”

”Yakınlarınızda bir yerde içinde çaresizce sizi bekleyen bir köpeğin olduğu bir barınak var. Umarım sadece oradaki köpeklere huzur vermek için bile ziyaret etmeye gidersiniz. 

”Eğer sahiplenirseniz bir hayat kurtarıyor olusunuz ama kurtardığınız bu hayatın sizinki olma ihtimali çok yüksek. Lütfen bu ziyareti gerçekleştirin, bu şu ana kadar yaptığınız en iyi seçim olabilir.”

”O bana umudun, empatinin, sevginin ve önemsemenin gerçek anlamını öğretti.”

Baldwin GSN’e olan bir mesajında, Sammy’nin artık yürüyemedeğini söyledi, ”Sammy bana bağımlı hale geldiğinde, bana umudun, empatinin, sevginin, önemsemenin ve diğer bir çok duygunun gerçek anlamını gösterdi ve Sammy’ye onu asla bırakmayacağımı göstermek istedim.”

David Baldwin

”Öldüğünde yıkılmıştım fakat hayatın döngüsünü kabullenme vaktim geldi.”

Baldwin, hikayesinin başka insanları evcil hayvan sahiplenmeye cesaretlendireceğini ve bunun biricik dostuna bir armağan olacağını  umuyor.

Yorum Yaz