Teknoloji

En İyi Mobil Antivirüs Uygulamaları

GMag
Yazar: GMag

Cüzdanınızın, kimlik bilgilerinizin, özel hayatınıza dair bilgilerinizin, hatta fikirlerinizin peşinde olan hırsızlar düşünün. Şimdi tüm bunlara aynı anda erişebildikleri bir kaynak hayal edin. Siz hayal ededurun, cep telefonunuz sanal suçluların hayallerini süslüyor. Peki akıllı telefonlarımızı saldırılara ve hırsızlara karşı nasıl koruruz? antivirüs programı kullanmak bilgisayarlarımız için bile pek tercih ettiğimiz bir yöntem değilken, akıllı telefonlarımızı antivirüsle koruyacağımızı düşünmek biraz Polyannacılık olsa da, elimizde çok da bir tercihimiz yok. Tabi mobil veri kullanımını ve kablosuz internet bağlantınızı kapatıp telefonunuzu karantinada kullanmak istemiyorsanız.  (Yazımızın geri kalanı karantinada yaşamak istemeyenlere hitap etmektedir)

Bu yazımızda sizlere telefonunuzu korurken doğru araçları seçmeniz için rehberlik etmek istedik. Antivirüsleri de hem uygulama marketindeki kullanıcı puanları hem de kendi değerlendirmemiz sonucu verdiğimiz puanlarla beğeninize sunduk.

AVG10_3D_RGB

AVG AntiVirus

Kullanıcı Puanı: 4.4

Editör Puanı: 4.5

Kişisel bilgisayarımda da bilgisayar sürümünü kullandığım program olan AVG kullancılar arasında en popüler olanı ve en çok sevileni. “En iyi beş” listesi yapacak olursak bu listedeki programların performans özellikleri birbirine oldukça yakın olacaktır. AVG’yi diğerlerinden ayıran özelliği ise kullanımının oldukça basit olması. Güçlü bir program olması fakat kullanıcıya pamuk gibi davranması. Eksisi ise maalesef ücretsiz sürümünde bazı özellikler eksik. Para vermek istemeyen kullanıcılara (benim gibi) hitap etmeyebilir.

jCUQPDH6

360 Security

Kullanıcı Puanı: 4.6

Editör Puanı: 4.2

AVG’nin en popüler antivirüs uygulaması olduğunu iddia etmiştik. Görünen o ki yanılmışız! Eğer mobil uygulama marketinde “antivirüs” yazar ve arama yaparsanız en başta çıkacak uygulama 360 Security’dir. Yüz milyonun üzerinde indirme ve on milyonun üzerinde oylamayla şu anda en popüler uygulama 360 Security. Peki size yalan mı söyledik? 360 Security antivirüs olarak çalışmasından ziyade telefonunuzu hızlandırmak vaadiyle reklam yapıyor(ve tam olarak reklamını yaptığı hizmeti eksiksiz sunuyor). Telefonunuzu hızlandırırken de zararlı programları siliyor haliyle. Bir antivirüs programı olarak AVG kadar başarılı bulmasam da eşsiz bir program. Akıllı telefonlarınıza gerçek bir omega üç kaynağı olacaktır.

CM-Security-Antivirus-AppLock-1CM Security

Kullanıcı Puanı: 4.7

Editör Puanı: 4.4

Akıllı telefonların hayatımıza yeni yeni girmeye başladığı dönemlerde az sayıdaki opsiyondan biri olarak piyasaya çıkan CM Security zamanında piyasayı kasıp kavurmuştu. Şimdilerde bir miktar “rekabetle” karşı karşıya kalsa da eskiden olduğu kadar güvenilir. Ayrıca uygulamalarınızı çok başarılı bir şekilde (parmak iziyle bile çalışabiliyor) kilitlemekle kalmıyor, kilitli uygulamalarınızı açmaya çalışanlardan da bir “selfie” almayı ihmal etmiyor. Hala bir AVG olmasa da yine de çok başarılı bir uygulama. Eski kurt olarak biraz da saygıyı hak ediyor.

bitdefender-logo

Bitdefender Antivirus

Kullanıcı Puanı: 4.3

Editör Puanı: 4.3

Sistematik çalışan, suskun, mütevazı ve işinin ehli arkadaşınız Bitdefender. Kullanıcıları oldukça memnun. Program doğrudan telefonunuzu korumak üzerine çalışıyor. Gerçek anlamda işinin bu olduğunun bilincinde. Antivirüs özellikleri bakımından listemizdeki programların kimisinden de güçlü. Tek sıkıntısı muhtemelen kullanıcıların ilgisini çekebilecek yan özelliklerinin pek olmayışı ve kendini pazarlama işine girmeyişi. İçimde bir güven hissiyatı oluşturmadı desem yalan olur.

malwarebytes-1024x725

Malwarebytes Anti-Malware

Kullanıcı Puanı: 4.2

Editör Puanı: 4.8

Malwarebytes listedeki diğer programlardan daha güçlü değil. Daha fazla özelliğe de sahip değil. Arayüzü de daha güzel değil. Malwarebytes’ın bizden bu kadar yüksek puan almasının tek sebebi, uygulama marketinde kullanıcı yorumlarına bildiğimiz “cevap” veriyor olmaları.

Malwarebytes’ın önemli bir özelliği de hafif (sistemi çok yormayan) bir program olması. Dolayısıyla daha yaşlı telefonlarda kullanımı diğer antivirüslere göre daha rahat. Ama tabi ki kullanıcılarıyla bu kadar yakından ilgilenmesi kalbimizi kazanmasını sağlayan en önemli özelliği.

 

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz