Haberler Sanat

Erkekler, Erkeklik Algısına Meydan Okumak İçin Önce Elbise Giydiler Sonra Soyundular

GMag
Yazar: GMag

ABD’li fotoğrafçı Matthew Dean Stewart, kendini erkeklik kavramını keşfettiği ve sorguladığı bir projenin içine attı.

Stewart, Los Angeles’ta doğup büyüdü. Sanatçı, fotoğrafçılık yolculuğuna 2012’de New York’a taşındığı sırada başladı ve şimdi taşındığı Portland, Oregon’dan tutkusuna devam ediyor. Fotoğrafçı, her zaman fotoğraf çektiğini ancak New York’ta drag queenleri ve gece performansçılarını çekmeye başlayarak profesyonelliğe adım attığını söylüyor.

2017 boyunca ABD’yi dolaşan sanatçı, 100’den fazla hayatın içinden insanın fotoğrafını çekti. Stewart’ın işleri genelde eşcinsel erkekleri içeriyor ancak farklı ve yaratıcı olan herkesle çalışmaya açık olduğunu söyleyen Stewart, yeni bir kitap için de kolları sıvadı: Narin Erkeklik.

“Toplumun kadını ve erkeği nasıl ayırdığını görmekten doğan hüsran bu kitaba fikir verdi. Hangi ülke olursa olsun, belirli şeyleri yapmak, belirli şeyleri giymek zorundayız. Tabi ki eşcinsel toplumunda kendisini çeşit çeşit tanımlayan insanlar var ama, ”erkeklerden hoşlanıyoruz ve erkekler ‘erkeksi’ olmalı” şeklinde bir algı da yok değil ve feminen erkekler ayrımcılığa uğruyor. Kıyafetler her zaman benim için ilgi çekici bir konu olmuştu ve bu yüzden önce elbise giyen sonra da bunları tamamen çıkartan erkeklerin fotoğraflarını çektim. “

Matthew, farklı şehirlerden ve farklı geçmişlerden 30 erkekle çalıştı. Narin erkekliğe, cinsiyet normlarına meydan okuyan kitapta aynı zamanda çizerler ve yazarlardan katkılar olacak. 

 

Yorum Yaz