Dünya Röportajlar

Eşcinsel Dansçı Cinsiyet ve Cinselliğini Boyalarla Keşfediyor

GMag
Yazar: GMag

Vücudunuz bir tapınaktır ama onu hiç gökkuşağı kaynaklı bir sanatın merkezine koydunuz mu? Çoğu gay ve biseksüel erkek üzerine sıvı sıkılmasına aldırmayacaktır ama cinsiyetle tanımlanmamış bir şekilde kendini ifade eden eşcinsel dansçı Samuel Cole, durumu farklı bir seviyeye taşıdı.

Sanatçı gökkuşağı bayrağından ilhamını alan çalışması hakkında bir röportaj verdi.

Bu çalışmanın anlamı nedir?

“Anlam bana göre bir ifade etme hissi ve tüm süreç benim o gün nasıl hissettiğime bağlı olarak çok spontane olabiliyor. LGBT topluluğu benim için çok önemli ve sürekli işim sayesinde bunu ifade etme yolları arıyorum. Ancak işlerime bakan herkesin kendi anlamlarını çıkartmasını ve kendi bağlantısını kurmasını isterim. Ne zaman birisi benimle iletişime geçip benimki gibi bir iş çıkartmak istediğini söylese ona yapabileceğini ve benim yaptıklarımın da sebebinin bu olduğunu söylüyorum.”

İnsanların bu fotoğraflardan ne çıkarıp götürmelerini istiyorsun?

“Tamamen duygular hakkında olduklarını bilmelerini istiyorum. Dünyamızda ve toplumumuzda olan biten çok fazla şey var. Fotoğrafçılığın ve fotoğrafçılarla çalışmanın en iyi yanı his dolu küçük anlar yakalayabiliyor olmanız.”

Fotoğraf çekimine ilham veren neydi?

“Sürekli çevrem tarafından etkileniyorum. Bir gün yaratıcı çıkışlarımın belli bir şekilde olmaya zorlanmasından çok bıktım ve boyayı elime aldım. Bu şekilde başladı. Cinselliğim ve cinsiyetim sanatı daha da ileri götürmeme sebep oldu. Bugün sosyal medya varken görsellere boğuluyoruz. Fotoğraflarımla, olumlu ve düşünmeye itici bir yolla katkıda bulunabilirsem ne mutlu bana.”

Neden sanat eserinin merkezine kendini koydun?

“Eğitim almış bir dansçı ve performansçı olarak kameranın önünde olmaktan hoşlanan bir tarafım her zaman var. Ama asıl sebep seçme yapmaya çok enerji ve zaman harcamamdı.”

Gökkuşağının ötesinde değişik renkler kullanmanın arkasında ne vardı?

“Çok renkli görseller gökkuşağı bayrağı tarafından etkilendi. Ama biraz da renkli bayrağımızı gururla tutmamızdan da. Kendimi renklerle donatmak çok güç vericiydi. Diğer renkleri de o gün hissettiğim moda göre seçtim.”

 

 

 

Yorum Yaz