Haberler Sinema

Eşcinsel Draması ‘Call Me by Your Name’ Oscar’dan Eli Boş Dönmedi

GMag
Yazar: GMag

Alkış toplayan eşcinsel draması Call Me by Your Name dün gece düzenlenen 90. Akademi Ödülleri’nde başarılı oldu. Andre Aciman’ın 2007’de çıkan aynı isimli romandan uyarlanan film, 17 yaşındaki Elio (Timothée Chalamet) ve yüksek lisans öğrencisi Oliver’ın (Armie Hammer) 1980’lerin İtalya’sında geçen aşk hikayesini konu alıyor.

Film dört dalda Oscar’a aday gösterildi ve filmin 89 yaşındaki senaristi James Ivory, En İyi Uyarlama Senaryo dalında ödül alarak, Oscar tarihindeki en yaşlı Akademi Ödülü sahibi oldu. 

Törene Timothee Chalamet’in yüzüyle süslenmiş bir gömlekle katılan Ivory, duygusal bir konuşma yaptı ve filmin heteroseksüel, eşcinsel veya arada bir yerlerde de olsa herkesten bir parça taşıdığını söyledi.

“Umarım ki hepimiz ilk aşklar yaşadık ve diğer tarafa çoğu zaman tek parça halinde geçebildik. Tabi filmde olduğu gibi Pearlmanlar gibi sevgi dolu ebeveynlere sahip olma fırsatına sahip olmadan.”

En İyi Uyarlama Senaryo dışında Call Me by Your Name, Timothee Chalamet’le En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Film ve En İyi Müzik dallarıyla beraber 4 dalda Oscar’a aday olmuştu.

Bu sırada, ölmüş partnerinin ailesi tarafından kabul edilmek için uğraşan trans bir kadının hikayesini anlatan Şilili drama A Fantastic Woman, En İyi Yabancı Film dalında Oscar kazandı.

Guillerme del Toro’nun filmi The Shape of Water En İyi Film, Yönetmen ve Prodüksiyon Tasarımı ödüllerini alarak geceye damga vururken, korku filmi Get Out En İyi Orijinal Senaryo ödülünü aldı ve Three Billboards Outside Ebbing, Missouri de En İyi Kadın ve Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerine sahip oldu.

 

 

Yorum Yaz