Haberler Sağlık

Eşcinsel Kanser Hastasının Partnerine Spermini Bırakması Engellendi!

GMag
Yazar: GMag

Geçtiğimiz sene Nisan’da lösemi teşhisi konulan ve kemoterapiye başlaması gereken Logan Morton’ın yasal olarak spermini partneri sonradan kullanabilsin diye bir sperm bankasına koyması engellendi. Kemoterapi, Morton’ı kısır yapacak.

22 yaşındaki Yeni Zelandalı’ya tedaviye başlamadan önce spermlerini dondurması seçeneği sunuldu ancak süreç sırasında, erkek olan partnerinin, onun spermlerini kullanamayacağını fark etti. Morton’a spermlerini bir kadına bağışlaması gerektiği, yoksa spermlerinin yok edileceği söylendi.

Morton, eğer kansere karşı olan savaşını kaybederse, partnerinin isterse onun çocuklarına sahip olup olamayacağını öğrenmek istiyor.

Morton’a, partnerinin onun spermlerini kullanamayacağını söyleyen doğurganlık tedavi merkezinin adı Fertility Associates. Organizasyonun başkanı Dr. Mary Birdsall, Logan için çok kötü hissettiklerini ve politikalarında değişikliğe gideceklerini söyledi.

“Logan adına çok ama çok üzgünüz çünkü biz tüm müşterilerimizin ihtiyaçlarına hizmet etmek için çok çalışan bir organizasyon olarak görüyoruz. Ancak toplum konu uygun üreme seçenekleri olunca çok karmaşıklaşıyor ve biz de zamana göre hareket etmek zorundayız.”

Morton, organizasyondan kendisi için bir istisna yapılmasını rica etti ancak organizasyonun uymak zorunda olduğu kanunlar LGBT çiftleri akılda tutarak hazırlanmamış.

“Partnerimin adını oraya yazar mıydım yazmaz mıydım emin değilim. Böyle bir konuşmayı yapardık ama asıl sorun bunu yapamamdı. Aynı durumda olan başka insanların olduğundan eminim. Dikkatlerini çekmiş olması ve formlarını güncelleyecek olmaları harika ama konu sonuçta kanunlara dayanıyor ve asıl güncellenmesi gerekenler onlar.”

Yorum Yaz