Yahudi bir din lideri, eşcinselliğin toplum içerisinde gün geçtikçe daha fazla kabul görmesinin muazzam bir gelişme olduğunu söylediği sözlerinden aldığı eleştiriler sonucu geri adım attı. 

Musevi inancının İngiltere’deki iki hareketinden biri olan Sephardi Hareketi’nin lideri olan Rabbi Joseph Dweck, geçtiğimiz ay internet üzerinden yapılan bir derste eşcinsellik hakkında bir yorum yapmıştı.

cinsel ilişki Sephardi Tarikatı’nda çok net bir şekilde yasaklanmış olmasına rağmen dini lider yayında, toplumumuzdaki babaların çocuklarını toplum baskısını bir kenara bırakarak kabul edebildiği için toplumun”doğru yöne” kaydığını söylemişti.

Fakat bu yayın internette yayınlanır yayınlanmaz hızla hem Birleşik Krallık’ta hem de İsrail’de günün en çok konuşulan olaylarından birisi oldu. Çeşitli liderlerden negatif tepki alan Rabbi, Jewish News haber ajansına göre tepkiler sonucu görevinden geri çekildi!  

Geri çekilme durumundan bahsederken, kendi söylemlerine “boş ve kafir sözleri” yorumunu yapan başka bir dini lider olan Aaron Bassous’ı ise ayıpladığını söylemekten çekinmedi. 

Aaron Bassous

Yayının yapılmasının ardından tarikatlarına mensup diğer Rabbi (dini lider)’lerden benzer yorumlar geldi.

Aaron Bassous, sözlerinin zehirli ve tehlikeli olduğunu eklerken, diğerlerinden de Rabbi olmak için kalifiye olmadığı, söylemlerinin Tevrat’a ters düştüğü, söylediklerinin değerlerine fazlasıyla zarar verdiği gibi yorumlar geldi.

Bu yorumlardan sonra Dweck, eşcinselliğin muazzam olduğunu ifade etmediğini, ifade etmek istediği şeyin toplumun bu tarz şeylere zararlı tepkiler vermemesinin muazzam olduğunu ifade etmek istediğini söyledi.

Bunlara ek olarak, Tevrat’ta söylenenlere karşı bir argümanı olmadığının, eşcinsel cinsel ilişki konusundan Tevrat’ın çok net olduğunu ve bundan kaçışın olmadığını, ancak eşcinselliğin toplumdaki tabuları yıkıp, insanların birbirlerine karşı daha rahat sevgi gösterebilmelerini sağladığını gözlemlediğini söyledi.