Haberler Spor

Eski Antrenör ‘En Az 20 Profesyonel Eşcinsel Futbolcu Açılmaktan Çekiniyor’

GMag
Yazar: GMag

David Haigh açılmaktan çekindiklerini söyleyen en az 20 profesyonel futbolcuyla konuştuğunu açıkladı.

Açık bir eşcinsel birey olan Leeds United’ın eski patronu, eğer takım hep birlikte açılırsa hayranların onları kabul edeceğini söylüyor.

Haigh, sporculuk zamanlarında birkaç eşcinsel futbolcunun kendisinden tavsiye istediğini de açıkladı.

Haigh The Mirror’a, “Aşağı yukarı 20 kişi desem yanlış olmaz,” diye konuştu.

“Hala Prömiyer ve Şampiyonlar Ligi’nde oynayanlar var ama tabii ki isimlerini söylemeyeceğim. Genç yıldızlar sponsorluk alıp marka reklamı yapıyorlar. Eşcinsel olmak bir engel olarak görülüyor. Cinselliğinizin ön planda olması rahatsız edici bulunuyor. Fakat futbolun eşcinsel oyuncuların açılmalarına ihtiyacı var. Açılanların cesareti desteksiz kalmayacaktır.” 

Kariyeri sırasında cinsel kimliğini açıklamış tek yüksek profilli futbolcu Justin Fashnau. Fashnau 90’lı yıllarda açılmıştı fakat 1998’de intihar etmeden önce çok büyük tepki ve tacize uğramıştı.

Haigh, “O zamandan beri çok şey değişti,” diyor. “Eşcinsel oyuncuları desteklemek kulübe ekonomik olarak da yarar sağlayacaktır.”

Haigh Leeds United ile olan bağından ötürü söylediklerinin bu kulüpte oynayan herhangi bir kişiyle alakalı olmadığını belirtti.

Bu haber eski Prömiyer Lig oyuncusu Carl Hoefkens’in Birleşik Krallık’ta en az iki eşcinsel profesyonel futbolcuyu tanıdığını söylemesinin ardından geldi.

39 yaşındaki oyuncu Belçika’daki kariyeri sırasında başka bir eşcinsel oyuncuyla oynadığını ve bu oyuncuların cinselliklerini takım arkadaşlarından saklamadıklarını söyledi.

Bu senenin başında Cleethorpeks Town takımından yarı profesyonel futbolcu Liam Davis FA Vase finalinde oynadığında yeni Wembley Stadyum’unda oynayan ilk eşcinsel futbolcu olmuştu.

Liam Davis

FA patronu Greg Clarke Prömiyer Lig’de oynayan bir futbolcunun eşcinsel olarak açılması için daha asırlar geçmesi gerektiğini söyledi.

Yorum Yaz