Haberler Moda

Evlilik Eşitliğine Destek İçin Gökkuşağı Bayraklı Başörtüsü

GMag
Yazar: GMag

Bir tasarımcı, bütün dinlerde LGBT’ler olduğunu göstermek için gökkuşağı bayraklı bir başörtüsü tasarladı.

Melbourne menşeili MOGA markası, Avustralyalıları evlilik eşitliğine evet demeyi ikna etmek için gökkuşağı bayrağı şeklinde başörtüsü tasarladı. MOGA’nın başörtüleri ırk, din ve cinsel yönelim farkı olmadan herkes için üretilmiş.

“Bunu LGBT bireylerin her dinde olduğunu göstermek için yaptık. Özellikle İslam dininde. Maalesef İslam en homofobik dinlerden biri.”

MOGA cüretkar beyanlara yabancı değil. Bu başörtüleri İslam karşıtı Avustralyalı senatör Pauline Hanson’a göndermişler. Hanson daha önce kara çarşafın Avustralya’da yasaklanması için meclise kara çarşafla gelmişti.

MOGA’nın kurucusu ve kreatif direktörü olan Azahn Munas, markasının toplumsal normları kırmak için mücadele ettiğini söylüyor.

“LGBT’ler olarak genelde aynı sıkıntıları çekiyoruz. Toplumsal normlara uymadığımız ya da farklı olduğumuz için negatif olarak algılanıyoruz. Ama kimse kendinden utanmamalı. Herkesin sevmeye ve sevilmeye hakkı vardır.”

Talep yüksek

Gökkuşağı başörtülere olan talep oldukça fazla. Şirket stoklarının yarısını ilk 24 saat içinde satmış.

Yazar Kalida Edwards’ın başörtüler hakkında bir blog postu yazması başörtülerin popülerliğinin artmasına sebep oldu. 

Edwards, “Biseksüel ve siyahi bir kadın olarak kolektif tarihimizden haberim var. Mücadelemizin sebebi ayrımcılık ve baskı. Karşımızdakiler ne söylediğimizi bazen önemsemese bile yine de bunu söylememiz önemli,” diye yazdı.

Şirket ayrıca kârının %20’sini üçüncü dünya ülkelerinde okula giden kız çocuklarına yardım için bağışlıyor.

Yorum Yaz