Dünya Röportajlar

Evsiz Lgbtlere “Ev” Olması İçin Dönüştürülmüş Londra Otobüsü!

GMag
Yazar: GMag

Birleşik Krallık’ın şok edici LGBT evsizlik oranlarını araştırırken, LGBT olarak tanımlanan evsiz insanlar için geçici bir barınak olan Outside Project’in Direktörü Carla Ecola ile görüşüldü.

Carla, 32, geçen sene Outside Project’i kurdu. Otobüs, Londra’nın eteklerinde, birçoğu cinsellikleri veya cinsel kimlikleri sebebiyle aileleri tarafından reddedilen, çoğu insanın güvenliği için gizli kalması gereken, Londra’nın dışındaki bir yerde toplum merkezinin otoparkına yerleştirilen eski bir tur otobüsünde yer alıyor.

Attitude’un Genel Yayın Yönetmeni Matt Cain, Ocak ayında sığınakta bir gece geçirdi ve özellikle LGBT’ler için evsizlik hizmetlerine duyulan ihtiyaç hakkında Carla’yla konuştu.

Matt: Neden LGBT + evsiz insanlar için özel bir barınak kurmak istediniz?

Carla: Sektörde birkaç yıl çalıştım ve kuir insanlara rastladığım zaman boyunca onların kapalı kapılar ardında yaşadığını gördüm. Örneğin, gündüz merkezinde insanlar kapıdan içeri girip bana geliyorlardı ve “ben oldukça görünür ve açık bir şekilde kuirim, kendini kuir olarak tanımlıyorum” diyorlardı ama sosyal yardım hizmetlerinde çalıştığım zaman, insanların aslında sokakta olduklarında ve sosyal hizmetlere bağlı olmadıklarında açılma olasılıklarının daha düşük olduğunu gördüm.

Matt: Bu suskunluk nereden geliyor?

Carla: Evsiz kaldığınızda ya da bir tür krizde, uğraşmanız gereken son şey homofobi veya transfobi veya bifobi oluyor. İnsanlar saklandıkları dolaba geri dönüyorlar. Ekstra bir sorun istemiyorlar. Bu insanlar okulda zorbalığa maruz kalmış olabilirler, iş yerinde zorbalığa maruz kalmış olabilirler, evden atılmış olabilirler. Bu konuda tecrübesi olmayan tek bir kuir kişiyle tanışmadım. Bunu önlemek istiyorlar çünkü hayatta kalmak istiyorlar. İşte bu yüzden insanlar cinsel kimliklerini gizlemeye başlıyor.

Matt: Yoksulluk hizmetlerinde çalışırken homofobiye şahit oldunuz ya da yaşadınız mı?

Carla: Homofobiye her zaman rastladım. Ve burada Outside Project’te, transfobi ve homofobi ve bifobi yüzünden kışlık sığınakları bırakmış birkaç misafirimiz vardı. Sokakta bir barınak içerisine girmekten ve kendilerini gerçekten tehdit altında hissetmekten ya da barınaklarında fiziksel olarak suistimal edilmekten dolayı zor zamanlar geçirdiler.

Matt: Öyleyse evsiz pansiyonlarındaki ve barınaklardaki atmosfer nasıl?

Carla: Bu çok erkek egemen bir sektör. Görünür olmayan evsizler genellikle cis erkekler, çünkü bence kadın ya da kuir iseniz, sokakta uyuyakalmak çok tehlikeli. Ve eğer transsanız, sizin için gerçekten tehlikeli bir yer. Yani, kadınlar gibi, LGBT’ler çoğu zaman gizli evsizliği oluştururlar. Ben Londra’ya geldiğimde, genç ve kuir olarak, ağız kavgası yaparken ve otobüslerde ve tüm bu tür şeylerde uyurken kendimi evsiz olarak görmedim ve bence bu bizim toplumumuzdaki en büyük sorun.

Matt: Ve bütün bunlar Outside Project’i kurmak için size ilham kaynağı oldu…

Carla: Evet, yıllardır birlikte çalıştığım sektördeki insanları bir araya getirdim ve bu konuda en iyi şekilde nasıl davranacağımız konusunda bize tavsiyede bulunabilecek farklı hayır kurumlarına başvurdum. Oturduk ve geçen şubat ayında onlarla görüştük ve neden daha önce yapılmadığını sorduk. Ve hiç kimse bunun için bir cevaba sahip olamazdı.

Matt: Kurallarınızdan biri, hizmette uyuşturucu veya alkol kullanımına izin verilmemesi.

Carla: Evet, ancak Chemsex’le ilgiliyseniz veya farklı bağımlılık sorunlarınız varsa, yalnızca vaka çalışanı veya yönlendiren kuruluşla bir görüşme yapıyoruz. Bu insanlar nasıl kullanıyor? Bu tehlikeli mi? Bu alandaki bağımlılıklarını yönetebiliyorlar mı? Bağımlılık sorunlarıyla çok sayıda insanla birlikte çalıştım ve kış sığınma evinde iyi olacağını biliyordum, daha iyi olacaklarını düşündüler, kullanımlarını azaltacaklardı. 

Matt: Burada çok fazla trans kadın olduğunu ve onların deneyimlerinin özellikle zor olabileceğini belirtiyorsunuz. Bu, evsizliğin sıklıkla geçişlerini kesintiye uğrattığı ve hormonlara, hatta kadın kıyafetlerine ve makyajlarına erişemedikleri ve dolayısıyla cis-cinsiyetli olarak geçemedikleri için mi?

Carla: Evsizlik geçişlerini durdurur, çünkü ihtiyaç duydukları hizmetleri sağlayamazlar. Evsizliklerinden dolayı, belirli hizmetlere başvurduklarında, bu hizmetler Eşitlik Yasasını tam olarak anlamamış, doğru şekilde eğitilmemiş ve bazen kadınlara erişebileceklerini sorgulamışlardı. 

Matt: Dış Proje şu anda geçici bir girişim, ancak gelecek için plan nedir?

Carla: Şu anda bir pilot proje. Fikir, bir barınak kurmak ve altı hafta boyunca çalıştırmaktı. Ancak sahip olduğumuz destek, fonlama ve gönüllüler ve herkesin destekleyici olmasından dolayı, bunu on haftaya çıkardık. Çoğu zaman dolduğumuz için böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu insanlara göstermiş olduk. Bu yüzden plana devam edeceğiz. Şimdi yalnızca kalıcı bir mekana ihtiyacımız var.

Yorum Yaz