Dünya Haberler

Facebook Twitter ve Youtube’a IŞİD Destekçisi İddiasıyla Dava Açtılar!

GMag
Yazar: GMag

Facebook, Twitter, Google ve Youtube’a, Orlando gece kulübünde düzenlenen saldırıda öldürülmüş üç kurbanın aileleri tarafından, iddiaya göre ‘IŞİD’i destekledikleri sebebiyle dava açıldı.

Dava, pazartesi günü Tevin Crosby, Javier Jorge Reyes ve Juan Ramon Guerrero aileleri adına, Michigan’daki federal mahkemede açıldı.

screen-shot-2016-06-13-at-12-41-32-am

Üç aileyi temsil eden avukat Keith Altman, geçtiğimiz yıl Paris’te düzenlenen terörist saldırılarda öldürülen Kaliforniyalı bir üniversite öğrencisinin ailesini temsil etmişti. Şimdi ise Facebook, Twitter, Youtube ve Google’a karşı davada yer alacak.

Propaganda, çoğunlukla İslamcı aşırılık yanlısı gruplar tarafından sosyal medya ve YouTube aracılığıyla yapılıyor. Bu ayın başlarında Facebook, Google, Microsoft ve Twitter, yüklenen herhangi bir terörizm içeriğini, daha çabuk kaldırmak için harekete geçeceklerini söylemişti.

New York’ta doğan 29 yaşındaki Omar Mateen, ABD tarihinde yaşanan en ölümcül olaylardan birinde, 49 kişiyi öldürdü ve 53 kişi yaraladı. Mateen, IŞİD’e bağlılık sözü vermeden önce, çevrimiçi propaganda videolarından esinlendiğini söylemişti.

orlando-mourners-funeralservice-reyes_007f4d6dff08ab49f52ce06d527428b7-nbcnews-ux-2880-1000

Fox News tarafından bildirilen dava, sanıklar olmadan başlayacak. Ayrıca Fox News, Twitter, Facebook ve Google YouTube olmaksızın, IŞİD’in son birkaç yıldaki büyümesinin, bu denli dünyanın en korkulan terör örgütü haline gelmesinin mümkün olamayacağını belirtti.

Reklam geliri için IŞİD’in postlarını paylaşan gruplar, bu paylaşımlardan yüksek miktarda kar elde edebiliyor.

Dava kaybedilecek gibi. Başkalarının sözleri üzerinden yapılan yayınlarda, yayıncının suçu olmadığını söyleyen federal yasalar mevcut.

 

 

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz