Haberler Transseksüel

Finlandiya’nın İlk Hamile Trans Erkeği Sağlıklı Bir Bebek Dünyaya Getirdi

GMag
Yazar: GMag

30 yaşındaki trans erkek, Finlandiya’da sağlıklı bir hamilelik yaşayan ve sağlıklı bir bebek doğuran ilk trans erkek oldu.

Johannes, hamile kalabilmek amacıyla hormon terapisini uzun bir zaman önce durdurmuştu. Finlandiya’da tartışmalı bir biçimde gerçek cinsiyetiyle tanınmak isteyenlere sterilize olma şartı uygulanıyor. 

Mart’ın ortasında doğan Johannes ve partneri Petri’nin bebeği oldukça sağlıklı. Yaklaşık 4 kilogram ve 53 santimetre doğdu.

Johannes, hamileliği hakkında Finlandiya’da çıkan tartışmalar için en az herkes kadar aile kurmaya hakkı olduğunu söyledi:

“Toplumun vücuduma ve hayatıma ne olacağına karar vermesine izin mi vermeliyim? Hiçbir şey beni durduramaz. Ben özgür birisiyim.”

Çift, sağlık personelinin kendilerine çok iyi davrandığını ama hamileliğin tanınması hakkında endişeleri olduğunu söyledi. Finlandiya, bir erkeğin hamile olabildiğini tanımıyor yani Johannes’in hamileliği sağlık kayıtlarında geçmiyor. Çift, konu için Cinsiyet Eşitliği İçin Bilirkişilik kurumuna başvurdu.

Finlandiya trans kanunları için Birleşmiş Milletler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından eleştiriliyor. Ancak Finlandiya hükümeti herhangi bir değişim yapmayı reddediyor.

Yorum Yaz