Haberler Transseksüel

Fotoğrafçı Annie Tritt, Sanat Yoluyla Trans Gençleri Güçlendiriyor

GMag
Yazar: GMag

New Yorklu fotoğrafçı Annie Tritt, yaşları 2-20 arası değişen transseksüel gençleri destekleyen fotoğraf projesi TranscendingSelf’in yaratıcısı. Çocukların fotoğraflarını çekiyor ve Facebook’ta kurduğu toplulukta hikayelerini paylaşarak, otantik bir insan olmanın ne anlama geldiğini gösteriyor.

“Trans veya non-binary olarak büyümek çok zor, çünkü toplum tarafından asla onaylanmıyorsunuz. Bu da %50’ye yakın bir intihar oranına sebep oluyor.”

“Özümüzde kim olduğumuzu incelemek ve birisi toplum onu tersine iterken birisi nasıl kendisi olma gücünü kendinde bulabilir onu görmek istedim. Birisi kendi gerçekliğini yaşamak için güçlendirilince ne olduğunu göstermek istedim. Online platformlar çok önemli. İnsanlara güzel ve destekleniyor olduklarını duyabilmeleri fırsatı veriyor. Bir araya gelmemizi sağlıyor. Desteklenen ve bir araya gelen insanlar büyüyor ve onunla birlikte toplum da.”

Tritt, pozitif, destekçi ve güvenli bir yer yaratmak için Facebook ve Instagramı kullanıyor.

“Yoksulluğu nasıl çözeceğimi bilmiyorum ama intihar oranlarını nasıl çözeceğimi biliyorum. Oranlar, bu çocuklar evlerinde ve okullarında desteklendiğinde cis cinsiyetli yaşıtlarına yaklaşıyor.”

Tritt, trans gençlerin hikayelerini paylaşmaları ve bağış toplamak için bir kampanya başlattı.

“Şimdiye kadar ABD, İngiltere, İrlanda, Almanya ve İsviçre’de 30’dan fazla katılımcının fotoğrafını çektim. Dünyanın dört bir yanından başvuran 50 genç daha var ve liste gittikçe büyüyor. Tüm bu genç insanlara bir ses vermek istiyorum. Bu proje olabildiğince çeşitli olmalı. Transcending Self’in asıl varmayı umduğu şeyler bir kitap, interaktif bir web sitesi ve kamusal sergiler. Bunu yardımınız olmadan yapamam.”

 

 

 

 

 

Yorum Yaz