Haberler Teknoloji

“Gaymer” Kültürünün İnanılmaz Evrimi

GMag
Yazar: GMag

LGBT kültürü gelişmeye ve günümüz toplumunda giderek daha da yaygınlaşmaya devam ederken, 2017’de bir ton güç tutan işletmelerde de bu geniş kapsamda yer alıyor. Bu türlerden bir tanesi, video oyun endüstrisidir; “gaymers” olarak adlandırılan terimdir.

Video oyun endüstrisi, LGBT oyuncularının akını hakkında bilgi aldı ve gaymerlerin kendilerinin ürettikleri oyunlara kesinlikle evrimlerine katıldı ve ayrıca onları çeşitlilik ve katılımın ön planına getirdi.

Casino.org’da yazılmış olan yakın tarihli bir makale, gaymerlerin evrimini ve bugünün toplumunda ne kadar ilerlediğini sergiliyor. Basitçe, “Bir kere küçük internet mesaj panolarına kısıtlandığı zaman, gaymer şimdi diğerlerinden daha etkili bir pazar haline geldi.” İnanılmaz.

The Sims

Bu inanılmaz değişim nedeniyle, University of Illinois ve oyun dizaynı okulu Full Sail University’yi, sırasıyla 2006 ve 2009’da gaymer topluluklarının ilk anketlerini gerçekleştirmek için harekete geçirdi. Bu çalışmalar, nişin tercih ve zevkleri, ne gibi önyargılar yaşadıkları ve terimin kendisinin kullanılmasına verdikleri destek hakkında çok şeyi açığa çıkardı.

O zamanlar, 17.000 katılımcının, video oyun endüstrisi tarafından yeterince temsil edilmediğini ve desteklenmediğini belirttikleri belirtildi.

Her türlü LGBT katılımını sergilemek için ilk oyun 2000 yılında The Sims’in çığır açan serbest bırakılmasıydı. Makale, “Bu noktaya kadar, oyun büyük ölçüde genç, erkek ve heteroseksüel erkekler ve oyun şirketi Maxis için bir etkinlik olarak görüldü. (SimCity şöhretinin) “oyun evinin” bu sayısal versiyonunun iyi olacağından emin değildi. Ama oyuncuların istediği cinsiyet karakterleriyle buluşmasına izin veren oyun tahtasında başarıydı ve yaratıcılara, heteronormatif olmayan pazar, kullanılmayan bir pazardı.

En iyi yanı, oyunun bu öğesinin çok fazla tartışmaya neden olmadığı ve sonuçta The Sims’ın tüm zamanların en çok satan PC oyunu haline gelmesine yardımcı olmasıydı. Sanayi yakalandı.

FallOut

Makale, 1980’lerde ilk LGBT video oyun karakterini tartışmaya devam ediyor; Fallout 2 gibi bazı oyunların oyun içindeki eşcinsel evliliğe ilk izin veren oyun şekli ve hatta hayvan temelli bir oyundur. Animal Crossing: New Leaf, oyuncuların giysilerini giymelerini ve yapmalarına, ancak hissettikleri ve ayrıca erkek olarak adlandırılan Gracie adlı bir kadın zürafayla etkileşime girmelerine izin verir. Muhteşem.

Şimdi, başarılı bir Kickstarter kampanyasından sonra 2013’te başlayan, başka yinelemelerin dünya çapında gerçekleşmesine neden olan Gaymer konferansları var. Makale şunu ekliyor;

“Gaymers burada bulunduklarını, kuir olduklarını ve daha kapsayıcı video oyunları oynamak istediklerini açıkladı. Şu ana kadar oyun, tasarımcıları dinliyor.” dedi.

 

1 Yorum

Yorum Yaz