Dünya Haberler

Geleneksel Gürcü Düğün Kıyafetleriyle Evlenen İlk Gay Çiftle Tanışın!

GMag
Yazar: GMag

Eşcinsel çift, Gürcistan’da geleneksel bir damat kıyafeti olan chokha’yla evlenerek tarih yazdı!

31 yaşındaki David Shubladze, New York’lu 41 yaşındaki Matthew Gandolfo ile evlendi.

Düğün, 27 Kasım tarihinde çiftin Queens’teki evinde gerçekleşti.

Eski sovyet ulusunda erkeklik, güç ve muhafazakâr gelenekleri simgeleyen geleneksel kıyafet içinde evlenen ilk eşcinsel çift oldular.

Gay Star News ile konuşan Shubladze şunları söyledi:

“Gürcistan’da, gay erkeklere, ‘erkek’ olmadıkları için chokha takamayacakları söyleniyor. Amacım buna meydan okumak değildi. Amacım; diğer bütün Gürcü erkekler gibi, kendi düğünümde bu kıyafetleri giyme hakkım olduğunu insanlara göstermekti. 

Belki bunun ardından Gürcü eşcinsel kız ve erkek kardeşlerimin kendi düğünlerini kendi ülkeleri yapabilme imkanı da sağlanır. Umuyorum ki bir gün o da olacak.”

Eşcinsel evlilikler, nüfusu %98 oranında dindar olan Gürcistan’da yasal değil.

Çift, 2016 baharında Shubladze’nin simit dükkanında çalıştığı sırada bir araya geldi. Piyano öğretmeni Gandolfo, yanındaki müzik mağazasına her zaman gidecek ve bir kahve içmek için uğrayacaktı.

Ve uzun süredir konuşmazlarken, Shubladze gelecekteki kocasının resmini bir buluşma uygulaması üzerinde gördü. Bir araya geldiler ve Gandolfo, buluşmaları ​​için Manhattan’da bütün günlerini planladı: Central Park’taki botlar, müzeler ve öğle yemeği için sevimli sandviççi… Ama çoğunlukla yürüdüler, konuştular ve birbirlerine aşık oldular.

Shubladze;

“Matthew, ailesi ile birlikte tatil yaparken geçen yaz kendisiyle evlenmemi istedi. Kardeşi, yeğenleri, annesi ve üvey babası ile sahilde vakit geçirmek harikaydı. Çok güzel bir haftaydı.

Düğün ufak çaplıydı, birkaç yakın aile ve arkadaşı davet ettik. Bazı Gürcü geleneksel yemekleri pişirdik ve birkaç ışık astık. Çok basit ve tatlıydı. Ve Gürcü temalı olduğu için, chokha giymek istedik.

Gürcistan’ın geleneksel kıyafetlerini giymeyi seçtim, çünkü bu benim mirasım. 

Chokha’nın geçmişi 9. yüzyıla kadar uzanır ve LGBT topluluğundan kızkardeşlerimi ve erkek kardeşlerimi bastırmak için sıklıkla kullanılan hiper-erkeklik ve muhafazakâr geleneklerin sembolüdür.

Buna meydan okuyarak, biraz tarihi değiştirmeye karar verdik.

Evet, ilk kez iki erkek kendi düğünleri için chokha taktı. Her zaman her şey için bir ilk var, ve umarım bir ilki gerçekleştirmiş olmak başkaları için bunu yapmayı daha kolay hale getirecektir.”

Ancak Shubladze, ABD’de vakit geçirmeye bayılıyor, çift balayı için ülke çapında bir geziye çıkıyor ve Gürcistan’ı asla unutmayacağını söylüyor.

Yorum Yaz