Dünya Haberler

Genç Çocuk, Okulun Cinsiyetçi Kıyafet Kurallarına Böyle Cevap Verdi!

GMag
Yazar: GMag

Phil Rodriguez, California’daki Hueneme Lisesi’nde son sınıf öğrencisi. Bir gün, okulun cinsiyetçi kıyafet kurallarını kendisi test etmek için okula göbeğini açıkta bırakan bir tişörtle gitmeye karar verdi.

Omzunu ve göbeğini açıkta bırakan tişörtünün ve kotundan fırlamış iç çamaşırının fotoğraflarını Twitter’da da paylaştı.

“Size bunu yapacağımı söylemiştim. Yarın, böyle giyinmenin kıyafet kurallarına uyup uymadığını göreceğiz.”

Bu kıyafeti okulda giydikten sonra üçüncü dersten sonra sadece ufak uyarılar aldığını, ancak ciddi bir cezayla karşılaşmadığını da belirtti.

Altıncı dersin sonunda ise, “sanırım gereken cevabı aldık” yazılı tweetini paylaştı.

“Bunu yapmak istememe sebep olan şey, okulumdaki kadınların küçük bir omuz veya karın bölgesini gösterdiklerinde neden sıkıntıyla karşılaştıklarını anlamaya çalışmaktı. Okul bunu rahatsız edici bulduğu için giymelerini istemiyor ve kızların eğitimine engel olduğunu söylüyor ancak bu kıyafetinin nesinin eğitime engel olduğunu anlamıyorum.”

Phil’in kıyafeti hakkında aldığı yorumların çoğu ise olumlu yorumlardı.

“Kadınların çoğu böyle bir şey yaptığım için beni takdir etti ve devam etmem için beni teşvik ettiler. Okul yönetiminin önünden yürüdüm ancak bana hiç bir şey söylemediler. Muhtemelen bunu şaka amaçlı yaptığımı düşündüler. Bu saçma kıyafet kuralına karşı yapmam gereken bir şey varmış gibi hissettim ve o yüzden böyle giyindim.”

Cinsiyetçi kıyafet kurallarına karşı mücadeleye katılan tek genç Phil değil. San Benito Lisesi’nden birçok kız öğrenci omzu açık tişört giymekten dolayı cezalandırıldığında, sınıf arkadaşları kuralın uygulanmasını protesto etmek için omzu açık tişörtler giymişlerdi. Hatırlamak isteyenler için videosu;

1 Yorum

  • Ben eşcinsel olup olmadığımı tam kabullenemedim.Kendi içimde çok fırtınalar yaşıyorum. Çevrem hiç bu durumu kabullenecek bu duruma hoşgörü ile yaklaşacak bir çevre değil.Benim niyetim asla kötü değil. Sadece sevmek ve sevilmek istiyorum.

Yorum Yaz