Araştırma Haberler

Genç Eşcinsel Erkeklerin %92’si Evlenmek veya Tek Eşli Bir İlişkide Olmak İstiyor

GMag
Yazar: GMag

Genç eşcinsel erkeklerin tek ilgilendiğinin bekar hayatı ve flört uygulamaları olduğunu sanabilirsiniz. Ancak yeni bir araştırma ortaya çıkardı ki, hayali kurulanlar çok eşlilik ve açık ilişkiler değil; tek eşli ilişkiler. 

36 yıldır tek eşli olmayan bir ilişki içinde olan araştırmacılar Lanz Lowen ve Blake Spears, 18 ile 39 yaş arasındaki eşcinsel çiftler üzerinde bir araştırma yürüttü.

“Belirli bir yol yoktu bu yüzden uzun süreli çiftlerin değerli görüşler ve zor edinilmiş dersler sunabileceğini düşündük.”

Hem bekar hem de ilişki içindeki erkeklere anket yaptılar. Katılımcıların %42’si bekardı ve kalan %58 ilişki içindeydi. İlişki içinde olanların 632’si kendilerini ‘tek eşli’, 152’si ‘tek eşli sayılır’ 48’i ise ‘tek eşli olmayan’ olarak tanımladı.

Araştırmaya katılanların %92’si bir gün evlenmek istediğini, %90’ı ise tek eşli bir ilişki aradığını söyledi. Erkeklerin yarısı, uzun süreli tek eşli bir ilişki içinde olduklarını ifade etti. 

Önceki araştırmalar 5 yıldan uzun süredir birlikte olan çiftlerin 3’te 2’sinin açık ilişki içerisinde olduğunu ortaya koymuştu. Ancak daha genç olan erkekler tek eşliliği daha çok istiyor. 

Katılımcıların yalnızca %31’i evli çiftlerin, başka cinsel partnerleri olmasını bir seçenek olarak görüyor. 

Hem tek eşli hem de tek eşli olmayan eşcinsel ilişkiler her zamankinden daha sağlıklı görünüyor. Tek eşli çiftlerin %98’i ilişkilerini sağlıklı ve stabil görüyor ve önümüzdeki 5 yıl boyunca devam etmesini ön görüyor. Tek eşli olmayan çiftler daha az emindi ancak oldukça mutlular. Tek eşli olmayan çiftlerin %91’i ilişkilerini sağlıklı görüyor ve %86’sı önümüzdeki 5 yıl içerisinde devam edeceğini ön görüyor.

Yorum Yaz