Dünya Haberler

Bir Okul, Önce Öğrencilerinin Sanat Eserini Sansürledi, Sonra Özür Diledi

GMag
Yazar: GMag

Bir İngiliz okulu, öğrencisinin GCSE resmini eşcinsel öpüşme içerdiği için önce sansürledi sonra ise bunun için özür diledi.

16 yaşındaki Megan Angus, eğitimini geçen yaz Guisborough’daki Laurence Jackson Okulunda tamamladı, sanat projesini almak için geri döndüğünde ise personel tarafından sansürlendiğini görünce şok oldu.

Gökkuşağı bayrağı önünde öpüşüp el ele tutuşan kadınları tasvir eden resimin üzerinde “censored (sansürlendi)” yazan bantlar yapıştırılmıştı.

Angus yaşananları şu şekilde ifade etti;

“Neden sansürlediklerini göremiyorum, bir sanat galerisine gittiğinizde orada sansürlenmiş bir parça göremezsiniz.”

“Çalışmalarımın benim bıraktığım şekilde görülmesini isterdim.”

Eşcinsel ilişkinin açık olmayan imgesinin sansürlenmesini Angus “homofobik” bir hareketi olarak değerlendirdiğini belirtti.

Ayrıca Angus, etiketlerin bıraktığı izlerden dolayı sanat eserinin mahvolduğunu da ekliyor.

Bununla birlikte, okulun sözcüsü, “cinsel açıdan açık” olduğu için eserin sansürlendiğini iddia etti;

“Öğrencinin eserlerindeki çizimlerin bazıları aşırı cinsellik içermesi nedeniyle sansürlendi. Bir ortaokul olarak, genç öğrenciler üzerindeki etkisine dikkat etmeliyiz. Bu parça, GCSE’de iyi bir not elde etmek için öğrenciye olumlu katkıda bulundu.”

Sözcü, Laurence Jackson School’un hiçbir şekilde homofobik olmadığını, herhangi bir cinsel açıdan imaj görüntülerinin sergilendiği takdirde eserlerin sansürleneceğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti;

“Geriye doğru baktığımızda, bazı görüntüleri sansürlemenin aşırıya kaçmış olabileceğini görebiliyoruz ve bu sebepten dolayı birilerini incittiysek özür dileriz.”

Yorum Yaz