Genel Müzik

George Michael’ın Ardından..

GMag
Yazar: GMag

 

 

 

 

 

 

 

aa89816abfd62151bb33ff9ea0d65b2a

Asıl adı Giorgios Kyriacos Panayiotou olan George Michael, 1963 yılının 25 Haziran günü Londra’da dünyaya geldi. Kıbrıslı olan babası Jack Panayioutu işşizlik nedeniyle İngiltere’ye göç etmişti. Annesi Lesley Aangold da dar gelirli bir ailenin kızıydı.

 

George Michael’ın müzik yaşamını iki ayrı bölümde ele almak gerek. Sanatçı solo çalışmalarına başlamadan önce Andrew Ridgeley ile kurduğu “Wham!” ile de müzik dünyasında büyük başarılara imza atmıştı. George Michael, Andrew Ridgelev ile 12 yaşındayken gittiği “Bushey Meads” adlı okulda tanışmıştı. Her ikisi de Genesis, Queen ve Elton John hayranıydılar. Ancak onları müziğe iten en önemli şeylerden biri “Cumartesi Gecesi Ateşi” filmi oldu.

36e94daca1fb258aaf12210f263d26b1

1984 yılında “Wham!”‘in ilk gerçek hiti “Wake Me Up Be For You Go Go” büyük bir başarı kazanmış, ikili bu single ile 1 numaraya kadar yükselmişti. Bu şarkının getirdiği başarı ikiliye Amerikamüzik piyasasının kapılarını da açtı. George Michael, grubun her zaman dikkat çeken ismiydi ve bu, zaman zaman problemlere neden oluyordu. Yine bu dönemde müzik tarihinin en popüler şarkılarından biri olan “Careless Whisper” ı solo olarak kaydetti ancak bu şarkı, grubun “Make It Big” albümünde yer aldı. İnanılmaz bir başarı kazanarak neredeyse bütün dünya listelerinde zirveye yerleşen şarkı, George Michael ismiyle özdeşleşti. Bir süre sonra “Do They Know It’s Christmas” adlı şarkıları yine 1 numaraya kadar çıktı ve ikili “Band Aid” projesinde yer aldı.

1985 yılında grup, İngiltere’de yılın en iyisi seçildi. yine aynı yıl George Michael yılın en iyi şarkıcısı olarak “Ivor Novello” ödülünü kazandı. Aynı yıl Çin’de konser vererek batı dünyası adına bir ilke imza attılar. 17 milyon albüm satan grupta problemler, medyanın da etkisiyle büyümeye başladı ve George Michael grubun dağılacağını duyurdu. İkili, “Wham!” etiketiyle son albümlerini “The Edge of Heaven” başlığıyla 1986 yılı Haziran ayında yayınladı. albüm ve aynı adı taşıyan şarkı çok kısa bir sürede gördüğü büyük ilgiyle zirvedeki yerini aldı. 26 Haziran’da grup, Wembley’de 72.000 kişiye verdikleri muhteşem konserle tarihe karıştı.

1987 yılında George Michael bir hayalini gerçekleştiriyor ve “Live Aid” konserinde Elton John ile “Don’t Let The Sun Go Down On Me”yi seslendiriyordu. Solo kariyere hazırlık için iyi bir fırsat daha çıkmıştı önüne; dünyanın en iyi seslerinden biri Aretha Franklin ile yaptığı “I Knew You Were Waiting For Me” çalışması… 1987 yılında yayınlanan bu şarkı hem Amerika, hem de Avrupa listelerinde 1 numara oldu. George Michael artık resmen bir dünya yıldızıydı.

1987 yılında ilk solo single’ı “I Want Your Sex” yayınlandı. Bu şarkı “Beverlly Hills Polisi” filminde yer aldı. Ancak sözleri nedeniyle pek çok ülkede sansüre uğradı. Örneğin Bbc televizyonu bile bu şarkıyı yayınlamamıştı. 1987 sonuyla 1988 yılı, tamamen George Michael’ın dönemiydi. “Faith” albümünü yayınlamış ve bu albümde yer alan “Faith”, “Father Figure”, “One More Try” ve “monkey” ile müthiş bir başarı yakalamıştı. Michael’a çok sayıda ödül kazandıran bu albümün başarısıyla başlayan dünya turnesi, Japonya’dan Florida’ya kadar geniş bir alanda sürmüştü. Daha da devam etmesi beklenen turne, şarkıcının boğazında yaşadığı bir problem nedeniyle noktalandı.

Rahatsızlığı nedeniyle uzun bir süre dinlenen şarkıcı 1990 yılında “Listen Without Prejudice” albümünü yayınladı. Albüm ilki kadar başarılı olamasa da “Praying For Time” adlı şarkısıyla gündeme oturmayı ve listebaşı olmayı başardı. Toplam 5 milyonluk bir satış gerçekleştirilebildi. Promosyon eksikliğinden bahane edilmiş olsa da asıl olumsuz etkinin sebebi George Michael’ın çizgisindeki değişimin beğenilmemiş olmasıydı.

listen_without_prejudice

1991 yılında eski grup arkadaşı Andrew Ridgeley ile Brezilya’da “Rock in Rio 2” festivalinde muhteşem bir sahne performansı sergilediler. 1992 yılında Queen grubu ile sahneye çıkarak “Somebody To Love”ı seslendiren sanatçı, aynı dönemde birçok yardım konserinde de yer aldı. 1992 yılında “To Funky” single’ı ile 4 numaraya kadar yükseldi.

Bu dönemde 2 albümlük özel bir projesi vardı, ancak plak şirketiyle bu konuda anlaşmazlıklar yaşadı. sonunda firmasıyla mahkemelik oldu.

Aynı yıl 50 milyon dolar karşılığında “Dreamwork” ve “Virgin” plak şirketleriyle anlaşma yaptı. Bu anlaşmaya göre “Dreamwork” ile Amerika’da “Virgin” ile de diğer bütün ülkelerde çalışacaktı. 1996 yılında “Jesus to a Child” ve “Fast Love” single’ları yayınlandı. Bu şarkıların hemen ardından “Older” albümü piyasaya çıktı. Aynı sene, Astrud Gilberto “Desafinado”yu söyledi ve bu şarkı “Red Hot Rio” adlı albümde yer aldı. Yine 1996’da ünlü Mtv unplugged’ı yayınladı.

george-michael-older-album-cover

1998 Eylül’ünde bir toplama albüm olan “Ladies and Gentlemen The Best of George Michael” (“Bayanlar ve Baylar; George Michael’ın En İyileri”) piyasaya çıktı. Daha önce yayınlanmamış 3 şarkı da bu albüme eklenmişti; “Outside”, “A Moment With You” ve Mary J. Blidge ile seslendirdiği “As”…

35 yaşına gelen şarkıcı bütün dünyada 60 milyon albüm satmıştı. Kısa bir süre sonra 1999’da “Songs For The Century” albümü yayınlandı. “Roxanne” ve “Miss Sarajevo” gibi cover şarkılar bu caz ağırlıklı albümden çıkan önemli parçalar oldu.

2000 yılında “If I Told You That” adlı şarkıda bir başka dev isim “Whitney Houston” ile biraraya geldi. “Whitney Houston Greatest Hits”te de yer alan bu çalışma, müzik listelerinde ilk sıralarda yer alma başarısını gösterdi.

Bu arada; modern İngiltere’de sık rastlanan türden, Kraliçe’ye ve Kraliyet’e saygıda kusur edecek şekilde hazırlanan çizgi-klibinde ABD ve İngiltere yönetimleri ve başkanlarıyla dalga geçen “Good Puppy” parçası George Michael’ın müzik hayatı boyunca geçirmiş olduğu değişiklikleri ve farklı görüntülerini bir araya getirmesi bakımından oldukça dikkat çekiciydi. Michael’in bu ürünü de diğer birçokları gibi tepki topladı ve kimi yerlerde yasaklandı. 

Özel yaşantısı ile de baya çalkantılı zamanlar yaşayan George Michael, umumi bir tuvalette bir

erkekle yakalanmıştı, sonrasında rakamlar 2006 ‘yı gösterdiğinde, Londra’da bir tuvalette uyuşturucu maddeyle yakalanmış ve gözaltına alınmıştı. 

george-michael-court-where-he-pleaded-guilty-drug-driving-cannabis-possession

2010 yılının Mart ayında ise, Michael’ın 14 yıldır birlikte olduğu sevgilisi Kenny Goss’u aldattığı, gizemli gencin saati 150 sterline kiralanan tele erkek olduğu ortaya çıkmıştı. 

article-0-08dd06db000005dc-400_468x339

Michael, genç bir erkekle uzun uzun öpüşmüştü. Magazin dünyasının büyük ilgisine çeken karelerdeki gencin 23 yaşındaki Çek asıllı erkek fahişe olduğu ortaya çıkmıştı. İngiliz News of the World gazetesinin haberine göre şarkıcı, web sitesinde kendini GayRomeo ismiyle tanıtan genci, seks için saati 150 sterline yatına davet etmişti. O zamanlar, Michael’in sevgilisi Goss’un, fotoğraflara büyük tepki gösterdiği söylenmişti.

021450-george-michael-in-sydney article-0-08dd09b5000005dc-55_468x320

Michael hayatı boyunca bir çok yardım kuruluşuna destek verdi bunlardan bazıları;

Sağlık kurumları için “Home from Home” projesi, çocuklar yararına “Help a London Child”projesine ve LGBT bireyler için “OutCome” ve “OutLine”, HIV pozitif bireyler için “Healing Circle Holistic” gibi birçok projeye destek veriyordu.

2507394

2005 yılında hayatını, daha doğrusu pek kimseye açamadığı özel hayatını anlattığı “George Michael: A Different Story” isimli belgesel ile karşımıza çıktı. “Aman Tanrım, dev bir yıldızım ve sanırım nonoşum. Ne yapacağım? Bu işin sonu iyi bitmeyecek.” diye kendisi ile dalga geçiyordu ama özel hayatının çok ince bir detayını da gözler önüne serdi. Filmi !f İstanbul ve !f Ankara festivallerinde izleme şansını da bulmuştuk, ne güzel olmuştu.

160205_at_1448_web_img_fix_1200x800 160205_js_00032_web_img_fix_1200x800

Hayatının aşkının Kenny olduğunu her fırsatta söyleyen Michael, İngiltere’de eşcinsel evliliğin yasal olmasının ardından evleneceklerini söylemişti. 

George Michael Attitude Magazine's 10th Birthday Party

53 yaşında hayata aniden gözlerini yuman ve tüm hayranlarını derinden üzen Michael, 2016 yılının bizden aldığı son büyük ve önemli isim oldu. Arkasında sayısız başarıyı, sonsuz aşkı Kenny’i ve asi ruhunu bıraktı..

25 Haziran 1963, 26 Aralık 2016

 

 

 

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz