Haberler Moda

Gökkuşağı Desenli Elbise Ülkeleri Protesto Ediyor!

GMag
Yazar: GMag

“Yaşayan sanat” olarak adlandırılan Gökkuşağı Elbisesi basit bir cüppe.

Geçen sene Amsterdam Pride’da, 26 yaşındaki trans model Valentijn Hingh elbise için, moda tasarımcısı Matthijs van Bergensi ve sanatçı Oeri van Woezik ile birlikte çalışmıştı.

Elbise eşcinselliğin yasa dışı olduğu 72 ülkenin bayrağını içeriyor, eşcinsel birliktelikler bu ülkelerden bazılarında idam cezasına kadar gidebiliyor.

Elbisenin en ilgi çekici yanı ise, bu ülkelerden birinde eşcinsellik yasallaşınca bu ülkenin bayrağı kaldırılıp yerine gökkuşağı bayrağı konuluyor.

Elbise çok ilgi çekti ve dünyanın farklı yerlerine, insanların olduğu kişi yüzünden yargılandığı ülkeleri sergileyen eser olarak götürüldü.

Elbise son zamanlarda, Amsterdam belediye başkan yardımcısı ve LGBT hakları delegasyonu ile birlikte San Francisco’ya götürüldü.

Bu inanılmaz elbise 16 metre çapında.

Amsterdan Gökkuşağı Elbise Vakfı; “Elbise 3 ağustosta Amsterdam müzesine tarih bölümünde sergilenmek üzere bağışlanacak.” dedi.

“Vakfımız elbise ile birlikte farkındaklık yaratmak ve fotoğraf çekimleri için dünyayı dolaşmaya devam edecek.

Kıyafet şehrin resmi bir parçası olduğu için verdiği mesaj çok daha güçlendi.

Şu an Amsterdam’da olmasına rağmen, eşcinselliğin halen yasak olduğu ülkeler hakkında farkındalık yaratmak için dünyayı dolaşmaya devam edecek.”

Kıyafet, her biri LGBT birey olan bir grupla gezecek, dersler verecek, eğitecek, mültecileri destekleyecek ve yerel LGBT kuruluşlarına destek verecek.

Elbisenin anlamlı yerlerde çekilen fotoğrafları ise bir sanat fotoğrafı dizine dönüştürülecek.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz