Haberler Sağlık

Günde Üç Bardak Kahve İçmek HIV ve Hepatit C Hastalarının Ömrünü Yarı Yarıya Uzatıyor

GMag
Yazar: GMag

Uzmanlar bunun HIV ve/veya hepatit C hastaları için ‘harika bir haber’ olduğunu söylüyor

HIV ile yaşayan bireyler ve hepatit C hastaları günde üç bardak kahve içerlerse ölüm riskleri yarı yarıya azalabiliyor.

Eğer iki hastalığa da sahipseniz karaciğer hastalıkları, kalp damar hastalıkları ve kanser hastalığına yakalanma oranınız epey yüksektir.

Ancak bu çalışmaya katılan insanların yaptığı küçük davranışsal değişiklikler büyük bir fark yaratmaya yardımcı oldu.

Fransızların, kahve içmenin HIV ve hepatit C hastalarının ölüm riskleri üzerindeki etkisiyle ilgili yaptıkları çalışmada günde en az üç bardak kahve içmenin ölüm riskini yarı yarıya azalttığı gözlemlendi.

Kahve içmek, tek eşli olmak ve sigara içmemek olumlu özellikler sayılıyor

HIV ve hepatit C hastalığı taşıyan 1028 hasta beş yıl boyunca incelendiğinde, sigara içmemenin, tek eşli olmanın ve kahve tüketmenin sağlık açısından olumlu davranışlar olduğu gözlemlendi.

Tedavi sayesinde hepatit C hastalarının ölüm riski yüzde seksen azaldı.

Üstelik tüketilen kahvenin kafein içermesi de gerekmiyor.

‘Kahve içme alışkanlığını alkol tüketmek, sigara içmek ve fiziksel aktiviteler gibi davranışlarla birlikte değerlendirmeliyiz ve hepatit C tedavisinden sonra sağlıklı davranışları boşlayan hastalara müdahale teklifinde bulunmalıyız bence,’ diyor Dr. Salmon-Céeron.

‘Ayrıca günlük fazla miktarda kafein almayı bünyesi kaldıramayan hastalara da günde birkaç bardak kafeinsiz kahve tüketmelerini tavsiye ediyoruz.’

‘Bu HIV ve hepatit C hastaları için çok sevindirici bir haber’

Terrence Higgins Trust’ın sağlık müdürü Dr Michael Brady çalışma hakkında şöyle konuştu: ‘Son birkaç yıl içerisinde hem HIV hem de hepatit C hastalıklarının tedavisinde önemli gelişmeler yaşandı.

‘Etkili terapi HIV ile yaşayan insanların daha uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamalarına imkân tanıyor ve hepatit C tedavilerindeki yeniliklerle artık hastalığı iyileştirmek mümkün.

‘Bu virüsleri taşıyan insanlar için bunlar harika gelişmeler, hele ki bu çalışmada olduğu gibi her iki virüsü birden taşıyanlar için.

‘Bu çalışma medikal müdahaleler kadar davranışsal müdahalelerin de önemli olduğunu gösteriyor.

‘Kahve içmek gibi (kafeinli olsun ya da olmasın) basit davranışlar büyük farklar yaratabilir. Sağlıklı beslenmek gibi mühim adımlar, daha çok egzersiz ve sigarayı bırakmak HIV ve hepatit C hastası bireylerin daha uzun ve sağlıklı yaşamalarına yardımcı olacaktır.’

Yorum Yaz